.

 تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها

« سبحان الله » : « خدا منزه است »

تسبيح، به معناي شناور شدن است و در ادبيات عرفاني همه‌ي موجودات در درياي عشق الهي شناورند.

بلبل با زبان خود تسبيح محبوب را مي‌گويد و قناري به لسان خويش، قمري ذكر تسبيح خود دارد و باران ذكر ديگر، كائنات همه تسبيح گوي حق‌‌اند و شناور در ذكر رحمان.

هر كس به زباني  صفت حمد  تو گويد                                          بلبل به غزل خواني و قُمري به ترانه

هيچ موجودي در نظام عالم سرگردان و بي‌‌هدف خلق نشده بلكه مسير همه الي الله است و مقصد همگان مشخص، انسان در گردونه‌ي هستي جايي براي خويش دارد و به سوي مقصدي مشخص در حركت است مقصدي كه همه به سوي آن روانند.

شكوفايي و رشد استعدادها و توانايي‌‌هاي بشر به ميزان همراهي او با نظام خلقت است زيرا در رأس اين نظام وجود مقدس حضرات معصومين‌اند كه تسبيح گوي محض خداي سبحانند.

تسبيحات حضرت زهرا (س)‌ ره‌آوردي است كه از خانه ولايت براي بروز، و شكوفايي توانايي‌هاي بشر، بر كل عالم عرضه شده است، زيرا هر فتح و گشايشي و هر شكوفايي و بروز استعدادي از بيت عصمت و طهارت نشأت مي‌گيرد و شكوفا مي‌شود.

توانمندترين افراد عالم وجود مقدس اهل بيت‌اند كه در رأس آنها وجود مقدس و مطهره ام ابيها فاطمه زهرا (س)‌ است اوست كه جلوه‌ي نام قدير خداي سبحان است و اوست كه با تسبيح عرشي خويش تسهيلاتي براي بشر ايجاد مي‌كند كه از هر گونه عجز و ناتواني در امان  مي‌ماند.

تسبيح اوست كه راحتي و امنيت و آرامش مي‌بخشد، اين تسبيح هديه‌اي عرشي كه با هيچ مستحب ديگري قابل مقايسه نيست مستحبي كه بعد از سفر عرشي نماز جاي مي‌گيرد تا قصور و كاستي‌هاي ملاقات با محبوب را جبران كند.

وجود مقدسه حضرت زهرا (س)‌ چون از كار روزانه احساس خستگي كرد و از پدر تقاضاي خدمه‌اي كرد كه او را در امر خانه‌داري ياري كند. رسول خدا (ص) تسبيحات را از سوي خداي خويش براي فاطمه (س) به ارمغان آورد تا مطهره عالم سفره‌اي به وسعت كل عالم بگسترانند كه براي هر دل خسته و رميده‌اي سامان آورد.

فاطمه (س) در اين تسبيح اعلام كرد :‌

منزه است خدايي كه بر ياري بنده خويش همّت نگمارد.

منزه است خدايي كه از درخواستهاي بنده غافل باشد.

منزه است خدا كه چون بنده او را به ياري طلبد ديگري را جايگزين خويش كند.

منزه است خدا كه بنده‌‌اش را به در خانه‌ي غير فرستد.

منزه است خدا ....

و فاطمه حلقه‌ي اتصال تسبيح بنده و پاسخ خداست.

هدیه به پیشگاه مطهر پیغمبر خاتم صلی الله علیه و آله و سلم صلوات