.

منتظران
#امام_شناسی                                                                                                                                                                       

����آتَاكُمُ اللَّهُ مَا لَمْ يُؤْتِ أَحَداً مِنَ الْعَالَمِين‏
✅خدای سبحان به شما حضرات معصومین عنایتی کرده که به هیچ یک از عالمین نکرده است،شما معصومین امتیازات ویژه ای دارید که هیچ مَلِک و پیامبری ندارد.
⏪بعضی معتقدند این عنایات به ملک و رسول نیز عطا شده اما نه به میزانی که به معصومین عطا شد بلکه میزان عنایات خدای سبحان به ائمه علیهم السلام بیش از سایرین است.
⏪برخی دیگر می گویند خداوند عنایت و لطف جداگانه ای به معصومین دارد که به هیچ یک از ملائک و مرسلین ندارد.
برگرفته از کلام استاد بروجردی کلاس امام شناسی    
https://t.me/muntazeran


#امام_شناسی      

در زیارت جامعه کبیره امده است:                      

����آتَاكُمُ اللَّهُ مَا لَمْ يُؤْتِ أَحَداً مِنَ الْعَالَمِين‏   

(شماره یک)                                                                        

❓اگر سوال شود خدای سبحان چه اموری را به این بزرگواران عطا فرموده که نه تنها ملک بلکه پیامبران اولی العزم نیز از این امتیاز بی بهره بودند؟
در پاسخ باید گفت:
1️⃣ اول اینکه ائمه علیهم السلام شاهد دائم اعمال مومنین هستند(توبه/105)  وَقُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَرَسُولُهُ وَالْمُؤْمِنُونَ وَسَتُرَدُّونَ إِلَى عَالِمِ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ
ای پیامبر! به اینها بگو کار کنید خدا وپیامبرش و مومنین عملکرد شما را می بینند ،  امام صادق علیه السلام می فرمایند مقصود از مومنین ما هستیم. (تفسیر قمی ج1 ص304)
جام جهان نما است ضمیر منیر دوست
اظهار احتیاج خود آنجا چه حاجت است؟
✅در این فراز به معصومین عرض می کنیم شما علی الدوام ناظر اعمال ما هستید درحالیکه پیامبرانی چون حضرت موسی و عیسی هم این میزان شهود را نسبت به قومشان نداشتند.
2️⃣دومین امری که به این بزرگواران عنایت شده، اسم اعظم است.اسم اعظم هفتاد و سه حرف دارد که به فرموده امیرالمومنین علیه السلام 72 حرفِ آن نزد اهل بیت است.این درحالیست که  بیشترین میزان اسم اعظمی که یک پیامبر می دانسته 25 حرف بوده است. با این میزان احاطه به اسم اعظم خدای سبحان کلید تصرف در کل کائنتات را در اختیار حضرات معصومین علیهم السلام قرار داده است.ادامه دارد

برگرفته از کلام استاد بروجردی کلاس امام شناسی                                                                                                              


#امام_شناسی                                                      
3️⃣سومین امر این است که بیوت حضرات معصومین محل حضور ملائک حتی جبرییل است .
✅در روایتی امام باقر علیه السلام در ذیل سوره قدر می فرمایند زمانیکه ملکی از آسمان نازل شود اول بر ما فرود می آید و هر امری را که می خواهد در عالم اجرا کند ابتدا بر بیت ما نازل می شود. وقتی هم که بخواهد اعمال عباد را بالا ببرد باید از بیت ما گذر کند.
(بحارج 23ص 287) قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع أَمْ يَحْسُدُونَ النَّاسَ عَلى‏ ما آتاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ فَقَدْ آتَيْنا آلَ إِبْراهِيمَ الْكِتابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ آتَيْناهُمْ مُلْكاً عَظِيماً مَا ذَلِكَ الْمُلْكُ الْعَظِيمُ قَالَ فَرْضُ الطَّاعَةِ وَ مِنْ ذَلِكَ طَاعَةُ جَهَنَّمَ لَهُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ يَا هِشَامُ.
4️⃣چهارمین امتیازی که به این بزرگواران داده شده اینکه خدای سبحان دوستی و اطاعت ایشان را واجب کرده است.
 در قرآن کریم (نساء/)54 ذکر شده است که أَمْ يَحْسُدُونَ النَّاسَ عَلَى مَا آتَاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ فَقَدْ آتَيْنَا آلَ إِبْرَاهِيمَ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَآتَيْنَاهُمْ مُلْكًا عَظِيمًاآیا حسادت می ورزند به چیزی که خدای سبحان از فضلش به آنها داده است ؟ ما به آل ابراهیم کتاب و حکمت و سلطنت گسترده دادیم.
هشام ابن حکم از امام صادق علیه السلام پرسید سلطنت گسترده ای که به شما داده شده چیست؟ حضرت فرمودند این که طاعت ما بر همه واجب است.  
برگرفته از کلام استاد بروجردی کلاس امام شناسی                                          

https://t.me/muntazeran


منتظران,
#امام_شناسی                                                                                                

 5️⃣پنجمین امر که از زیارت جامعه می اموزیم اینکه مودّت اهل بیت علاوه بر محبت انان بر همگان واجب است یعنی اظهار محبت به معصوم امری واجب بر همگان است.
6️⃣ششمین امتیاز اینکه خدای سبحان در عهد الست از تمام خلائق میثاق ولایت معصومین را گرفته است. در روایتی در بیان علت شرافت پیامبران اولی العزم امده که آنها این تعهد را محکم تر ادا کردند. ادامه دارد
برگرفته از کلام استاد بروجردی کلاس امام شناسی                                        

  https://t.me/muntazeran


منتظران
#امام_شناسی                                                          
6️⃣ششمین امتیاز اینکه خدای سبحان در عهد الست از تمام خلائق میثاق ولایت معصومین را گرفته است. 

✳️ در روایتی در بیان علت شرافت پیامبران اولی العزم امده که آنها این تعهد را محکم تر ادا کردند.
7️⃣هفتمین امتیازی که این بزرگواران دارند این است که ولایتشان فقط بر انسان ها نیست بلکه ولایت بر  تمام اهل عالم اعم از سکنه آسمان ها و زمین و سنگ ها و آبها و میوه ها ستارگان و ... عرضه شده است.
✳️رتبه موجودات بر اساس سرعت پاسخگویی به ولایت تفاوت می کند به عنوان مثال:
✅ ولایت به همه سنگ ها عرضه شد اما سنگ عقیق اولین سنگی بود که به ولایت اقرار کرد به همین دلیل سنگ عقیق قیمتی است و سنگی که به ولایت اقرار نکرد در نظام عالم فاقد قیمت است.

✅ولایت به همه آب ها عرضه شد، آبی که خیلی خوش گوار است زودتر از سایر آب ها ولایت را اظهار داشته است.
✅ولایت به حیوانات عرضه شد و دیرترین حیوانی که به ولایت اظهار ارادت کرد، حمار است که قرآن درباره حمار می فرماید "ان انکر الاصوات لصوت الحمیر" صدایش با صدای نظام عالم هماهنگ نیست چون همه اهل عالم به ولایت اقرار کردند.
✅ولایت به گیاهان نیز عرضه شد در بین گیاهان گیاهی که تلخ است دیرتر به ولایت اقرار کرده است.
برگرفته از کلام استاد بروجردی کلاس امام شناسی                                         

https://t.me/muntazeranمنتظران,
#امام_شناسی                                                     

  8️⃣هشتمین امتیاز اینکه حضرات خزانه دار خدای سبحان محسوب می شوند: )بحار ج36ص106) نَحْنُ خُزَّانُ اللَّهِ فِي الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ وَ شِيعَتُنَا خُزَّانُنَا

9️⃣نهمین امتیاز اینکه حضرات معصومین می دانند چه کسی محب شان است و چه کسی مبغض شان.      

  ✅ فردی در محضر امیرالمؤمنین علیه السلام قصیده ی زیبایی را خواند و عرض کرد شما را بسیار دوست دارم. حضرت فرمودند اما اسم تو را در بین دوستان خود نمی بینم. مدتها بعد آن فرد در جنگ نهروان در زمره خوارجی بود که در مقابل حضرت ایستاد.
��دهمین امتیاز اینکه خدای سبحان همه علوم را به ایشان داده است مگر علم مستاثر یعنی علمی که فقط خدای سبحان می داند و فرق بین خالق و مخلوق است. غیر از این علم، حضرات معصومین از همه علوم بهره مند هستند.
1️⃣1️⃣- یازدهمین امتیاز اینکه شبهای جمعه علم اهل بیت افزون می شود.
 ✅امام صادق علیه السلام می فرمایند: مَا مِنْ لَيْلَةِ جُمُعَةٍ إِلَّا وَ لِأَوْلِيَاءِ اللَّهِ فِيهَا سُرُورٌ قُلْتُ كَيْفَ ذَاكَ جُعِلْتُ فِدَاكَ قَالَ إِذَا كَانَتْ لَيْلَةُ الْجُمُعَةِ وَافَى رَسُولُ اللَّهِ الْعَرْشَ وَ وَافَى الْأَئِمَّةُ الْعَرْشَ وَ وَافَيْتُ مَعَهُمْ فَمَا أَرْجِعُ إِلَّا بِعِلْمٍ مُسْتَفَادٍ وَ لَوْ لَا ذَلِكَ لَنَفِدَ مَا عِنْدَنَا.
هیچ شب جمعه ای نیست مگر این که اولیاء الله بسیار خوشحال هستند. راوی می پرسد علت این خوشحالی چیست؟ حضرت می فرمایند: پیامبر در عرش به طور کامل جلوه گری دارد، همه ائمه در عرش حضور دارند و من نیز در کنار آن ها قرار می گیرم. از آنجا بر نمی گردم مگر با یک علم جدیدو  اگر این افزونی علم در شب جمعه نبود علم ما تمام می شد.
برگرفته از کلام استاد بروجردی کلاس امام شناسی                                                    

  https://t.me/muntazeran


منتظران,
#امام_شناسی                                               

  2️⃣1️⃣- دوازدهمین امتیاز اینکه لیله القدر نزد معصومین است و برکت لیله القدر بالاصاله خاص معصوم است.
(بحارج 94ص24) كُنْتُ جَالِساً مَعَ رَسُولِ اللَّهِ ص وَ عَلِيٌّ مَعَهُ إِذْ قَالَ يَا عَلِيُّ أَ لَمْ أُشْهِدْكَ مَعِي سَبْعَةَ مَواطن............
✅پیامبر صلوات الله و سلامه علیه در مورد لیله القدر به امیرالمومنین علیه السلام می فرمایند برکت کامل لیله القدر به ما اختصاص دارد. اصل آن شب فقط مخصوص ماست (بقیه از رشحات لیله استفاده می کنند و اصل آن مربوط به معصومین است).
3️⃣1️⃣- سیزدهمین امتیاز اینکه اسراری وجود دارد  که فقط این بزرگواران از آن بهره مند هستند و البته گاهی اوقات اجازه دارند این اسرا  را به امینان خود منتقل کنند.
4️⃣1️⃣-چهاردهمین امتیاز اینکه حضرات معصومین قدرتی در سیر دارند که این قدرت به احدی در این عالم عطا نشده است.
 (َاختصاص ص 320)دخَلَ رَجُلٌ عَلَى عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ ع فَقَالَ لَهُ عَلِيُّ بْنُ الْحُسَيْنِ ع مَنْ أَنْتَ قَالَ أَنَا رَجُلٌ مُنَجِّمٌ قَائِفٌ عَرَّافٌ قَالَ فَنَظَرَ إِلَيْهِ ثُمَّ قَالَ هَلْ أَدُلُّكَ عَلَى .........
✅فردی بر امام سجاد علیه السلام وارد شدحضرت از او پرسیدند کیستی؟ گفت من منجم هستم. حضرت نگاهی به او کردند و فرمودند می خواهی به تو انسانی را معرفی کنم که از لحظه ای که در اینجا وارد شدی در عین این که از جای خودش تکان نخورده است در چهارده عالم سیر کرده است که هر عالمی سه برابر کل دنیا بوده است؟ عرض کرد او کیست؟ حضرت فرمودند آن کسی که این میزان سیر دارد من هستم. سپس فرمودند می خواهی به تو بگویم در خانه ات چه چیزی ذخیره کردی؟!

(بصائرج1ص401 )كُنْتُ عِنْدَ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع فَدَخَلَ عَلَيْهِ رَجُلٌ مِنْ أَهْلِ الْيَمَنِ فَقَالَ يَا أَخَا أَهْلِ الْيَمَنِ عِنْدَكُمْ عُلَمَاءُ قَالَ نَعَمْ ....
✅ روایت است مردی یمنی بر امام صادق علیه السلام وارد شد. حضرت فرمودند بزرگترین عالم شهرتان چه امتیازی دارد؟ عرض کرد می تواند در یک شب به میزان دو ماه پروازِ یک پرنده ی تیزپرواز سیر کند. امام صادق علیه السلام فرمودند عالم مدینه از عالِم شما خیلی بالاتر است زیرا او می تواند در یک ساعت دوازده هزار عالَم را طی کند. مرد یمنی عرض کرد آن عالِم کیست؟ حضرت فرمود من هستم.
✅این روایات رنج نامه معصومین است. که به جهت عدم معرفت دیگران نسبت به این بزرگواران باید خودشان خود را معرفی کنند.
برگرفته از کلام استاد بروجردی کلاس امام شناسی                                                    

   https://t.me/muntazeran

 محتوای مرتبط