.

 

گزیده‌ای از کلاس نهج البلاغه (با موضوع پیامدها ) استاد محترم خانم زهره بروجردي     

  توسط خانم  ف . نوربخش  
 ره آورد قلب سليم

خطبه 205 فراز 8 : «فَطُوبَى لِذِي قَلْبٍ سَلِيمٍ أَطَاعَ مَنْ يَهْدِيهِ وَ تَجَنَّبَ مَنْ يُرْدِيهِ وَ أَصَابَ سَبِيلَ السَّلَامَةِ بِبَصَرِ مَنْ بَصَّرَهُ وَ طَاعَةِ هَادٍ أَمَرَهُ وَ بَادَرَ الْهُدَى قَبْلَ أَنْ تُغْلَقَ أَبْوَابُهُ- وَ تُقْطَعَ أَسْبَابُهُ وَ اسْتَفْتَحَ التَّوْبَةَ وَ أَمَاطَ الْحَوْبَةَ فَقَدْ أُقِيمَ عَلَى الطَّرِيقِ وَ هُدِيَ نَهْجَ السَّبِيل‏»

خوشابحال دارنده قلب سليم كه از هدايت كننده پيروي نمود و از گمراه كننده كناره گرفت و به بينايي كسي كه او را بينايي داد و پيروي هدايتگري كه او را فرمان داد به راه سلامت رسيد و به راه هدايت شتافت بيش از آنكه درهاي آن بسته و وسيله‌هاي آن قطع گردد و باب توبه را گشوده و گناه را از خود راند ،‌چنين كسي به راه خدا ايستاده وبه راه راست هدايت شده است .

قلب سليم طبق فرموده امام صادق (ع) يعني خدا را ملاقات كني در حاليكه غير از خدا در او نباشد يعني اصل تعلق اين دل به خداست .

1-  اساسي‌ترين ره‌آورد قلب سليم كلمه طوبي است يعني زندگي پراز لذت ، ‌زندگي طيب و گوارا يعني داده و نداده حق براي ما زيبا و پسنديده است .

2-  دومين ره‌آورد قلب سليم اطاعت از كسي است كه او را هدايت مي‌كند ،  صاحب قلب سليم از حضرات معصومين با ميل و رغبت اطاعت مي‌كند.

3-  سومين ره‌آورد اين است كه صاحب قلب سليم از كساني كه او را به پستي‌ها مي‌كشانند و مايه خواري و ذلت او هستند ، كناره‌گيري مي‌كند.

1-   صاحب قلب سليم حتما به راه سلامت وارد مي‌شود و مسير او مسير حق و شرع است يعني همان اطاعت موجب سلامت اوست و به راهزني شيطان وقعي نمي‌نهد و از صراط جدا نمي‌شود .

2-   با چشم هادي حقيقي به صراط وارد مي‌شود نه با چشم خودش زيرا چشم خودش خطا دارد ولي چشم هادي، خدابين است و فقط زيبايي و حقيقت را مي‌بيند .

3-   صاحب قلب سليم با سرعت به طرف هدايت مي‌رود ، فرصتها را از دست نمي‌دهد و به دنبال آن حسرت نمي‌خورد . كسي كه سرعت دارد در واقع سبكبال است و در آب علم و معرفت، وزنِ ثقل و سنگين گناهان خود را از دست داده است .

4-   صاحب قلب سليم دائما به سوي حق رجوع دارد و از رجوع به خود و نفس اماره و خلق پرهيز مي‌كند .

5-   صاحب قلب سليم از گناهان دوري مي‌كند چون در خانه دل او محبت خدا قرار گرفته و نبايد آلوده به گناهان و كدورتها بشود .

هديه به پيشگاه مطهر اميرالمومنين عليه السلام صلوات