.

 

گزیده‌ای از کلاس نهج البلاغه (با موضوع پیامدها ) استاد محترم خانم زهره بروجردي     

  توسط خانم  ف . نوربخش  
ره آورد تقوي

خطبه 189فراز 7: «ٍ فَمَنْ أَخَذَ بِالتَّقْوَى عَزَبَتْ عَنْهُ الشَّدَائِدُ بَعْدَ دُنُوِّهَا وَ احْلَوْلَتْ لَهُ الْأُمُورُ بَعْدَ مَرَارَتِهَا وَ انْفَرَجَتْ عَنْهُ الْأَمْوَاجُ بَعْدَ تَرَاكُمِهَا وَ أَسْهَلَتْ لَهُ الصِّعَابُ بَعْدَ انْصِبَابِهَا وَ هَطَلَتْ عَلَيْهِ الْكَرَامَةُ بَعْدَ قُحُوطِهَا وَ تَحَدَّبَتْ عَلَيْهِ الرَّحْمَةُ بَعْدَ نُفُورِهَا وَ تَفَجَّرَتْ عَلَيْهِ النِّعَمُ بَعْدَ نُضُوبِهَا وَ وَبَلَتْ عَلَيْهِ الْبَرَكَةُ بَعْدَ إِرْذَاذِهَا»

هر كس دست به دامن تقوي زند، ‌شدائد و سختيها پس از نزديكي، از وي دور مي‌گردد، تلخي‌هاي حوادث ناراحت كننده به شيريني مبدل مي‌شود ، امواج متراكم ناراحتي از او دور و مشكلات پي در پي و خسته‌كننده آسان مي‌گردد و مجد و عظمت از دست رفته،‌ همچون باران‌هاي پرپشت بر او فرو مي‌بارد و رحمت قطع شده الهي به سوي او باز مي‌گردد ، نعمتهايي كه فرو نشسته بود به جوشش در مي‌آيد و بركتهاي كم شده به فراواني بر او ريزش مي‌كنند.

آثار 8 گانه ديگر تقوي :

1-  برطرف شدن سختيها است بطور مثال تهاون در نماز، ‌كذب .... كه روزي مادي و معنوي را كم مي‌كند و مسلم است به محض برطرف شدن اين موانع، ‌مقتضي گشايش روزي و برطرف شدن سختي‌ها ايجاد مي‌شود .

2-  انسان متقي صاحب بصيرت است لذا باطن امور را مي‌بيند پس اگر حوادث تلخي براي او پيش مي‌آيد، به عمق آن توجه مي‌كند و از آن نردباني براي رشد و كمال و پي بردن به الطاف خفيه مي‌سازد . مثلاً اگر بواسطه‌ي نزول بلايا كه حكم جراحي الهي را دارد، ‌منيت انسان موشكافي شود و غده هوا پرستي بيرون آيد، در ظاهر تلخ جلوه مي‌كند اما ميوه و ثمره شيرين دارد (مقام فناي در حق).

3-   تقوي در امواج و هجوم گرفتاريها گشايشي را ايجاد مي كند و نگاه متقي را از تمركز به مشكل برمي‌گرداند و پشت پرده‌ها را براي او مي نماياند.

4-  امور سخت براي او آسان مي‌شود در واقع وقتي انسان روي حول و قوه حق ، حقي كه قوي مطلق است حساب باز كند او هم قوي مي‌شود و مشكلات درنظرش آسان و اذيت‌ها برايش شيرين مي‌گردد .

5-  مجد و عظمت او باز مي‌گردد .

6-  فيض رحمت الهي بر پرهيزگاران و جوامع پرهيزگار مي‌بارد .

7-  بركت و آرامش و امنيت ونعمت شامل حال متقيان مي‌شود .

8-   فساد و تباهي رخت برمي‌بندد.

هديه به پيشگاه مطهر اميرالمومنين عليه السلام صلوات