.

 

گزیده‌ای از کلاس نهج البلاغه (با موضوع پیامدها ) استاد محترم خانم زهره بروجردي     

  توسط خانم  ف . نوربخش  
ره آورد تقوي

خطبه 182 فراز 11 :« وَ اعْلَمُوا أَنَّهُ مَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً مِنَ الْفِتَنِ وَ نُوراً مِنَ الظُّلَمِ وَ يُخَلِّدْهُ فِيمَا اشْتَهَتْ نَفْسُهُ وَ يُنْزِلْهُ مَنْزِلَ الْكَرَامَةِ عِنْدَهُ فِي دَارٍ اصْطَنَعَهَا لِنَفْسِهِ ظِلُّهَا عَرْشُهُ وَ نُورُهَا بَهْجَتُهُ وَ زُوَّارُهَا مَلَائِكَتُهُ وَ رُفَقَاؤُهَا رُسُلُه‏»

بدانيد آن كس كه تقوي پيشه كند خداوند راهي را براي رهايي از فتنه‌ها به رويش مي‌گشايد و نوري در دل تاريكي‌ها به او عطا مي‌كند ، او را در آنجا كه دوست دارد (در بهشت) براي هميشه مخلد مي‌سازد و در جايگاه والايي نزد خود در سرايي كه آن را  براي خاصان خويش ساخته است جاي مي‌دهد همان جايي كه سايه‌اش از عرش خداست و نور و روشنايي‌اش جمال اوست ، زائرانش فرشتگان و يارانش پيامبران خدا هستند .

تقوي از اموريست كه اگر در آن سرمايه‌گذاري شود بسرعت و در همين دنيا سود و بهره آن مشخص مي‌گردد (تمام كسانيكه در اين دنيا به زيارت حضرت ولي‌عصر نائل آمده‌اند بواسطه پرهيز از مخالفت با خداي سبحان و انجام واجبات بوده است )

و در آخرت نيز بهره كافي را از آن مي‌برند .

پس ره‌آورد تقوي :

1-  سود دهي سريع در دنيا و بهره برداري از نتايج آن در آخرت است .

2-  خروج از فتنه و كوره‌هاي آن كه توقف در فتنه يك عذاب است.

فتنه ممكن است مال باشد يا فرزند و همسر و يا گرفتاريهاي اجتماعي و بي‌بصيرتي‌ها كه بواسطه تقوي و تدين، محبت خداي سبحان را در الويت قرار مي‌دهد و بخوبي از اين فتنه‌ها عبور مي‌كند .

3-  خدا براي متقي نور قرار مي‌دهد ، نور علم تا در جهالت نماند. نور صدق تا در كذب نماند نور نشاط در عبادت تا در كسالت باقي بماند، نور طاعت تا در معصيت فرو نرود . هر كجا نور است انبساط و آرامش است و اين رفع تاريكي و وحشت بواسطه تقوي بدست مي‌آيد .

4-  خداي سبحان متقي را در بهشت جاودانه مي‌كند زيرا در دنيا هم مطابق ميل الهي مي‌پسنديد و خدا هم پاداش اين ميل او را مي‌دهد . ميل بهشتي در دنيا، مكرم شدن نزد خداوند، معيت با حق و وجهه الهي داشتن و پسندي غير از پسند حق نداشتن، بوده است .

5-  خداوند به بهشتي مقام بالاتر از بهشت كه اكرام نزد خودش است را عطا مي‌كند (مقام عنديت و اكرام ويژه ) و آنجا عرش الهي است كه زائران آن ملائكه و رسل و پيامبران هستند و نور اين خانه و عرش از جمال حق است .

تمام موارد فوق از تجارت خانه دنيا حاصل مي‌شود نه اينكه در قيامت اتفاق جديدي بيفتد همه چيز از دنيا شروع مي‌شود و در قيامت گسترش و جاودانگي مي‌يابد .

هديه به پيشگاه مطهر اميرالمومنين عليه السلام صلوات