.

 

گزیده ای از کلاس نهج البلاغه (با موضوع پیامدها ) استاد محترم خانم زهره بروجردي    

توسط خانم  ف . نوربخش    

پيامد پيروي از رذائل اخلاقي:

خطبه 133 فراز 14 «ِ اصْطَلَحْتُمْ عَلَى الْغِلِّ فِيمَا بَيْنَكُمْ وَ نَبَتَ الْمَرْعَى عَلَى دِمَنِكُمْ وَ تَصَافَيْتُمْ عَلَى حُبِّ الْآمَالِ وَ تَعَادَيْتُمْ فِي كَسْبِ الْأَمْوَالِ لَقَدِ اسْتَهَامَ بِكُمُ الْخَبِيثُ وَ تَاهَ بِكُمُ الْغُرُور»

شما در بيان خود بر خيانت و حسد و كينه ورزي توافق كرده‌ايد و گياهان متعفن بر مزبله افكار شما روييده درمحبت و دلبستگي به آرزوها هماهنگ شده‌ايد ولي در كسب اموال به دشمني پرداخته‌ايد شيطان شما را سرگردان ساخته و راه سعادت و نجات را گم كرده‌ايد و اين فريبكار شما را به هلاكت افكنده است .

انسان غير متقي كه قرآن را سرلوحه زندگيش قرار نداده پيرو شيطان مي‌شود و به چهار رذيله كينه و حسد ،‌ رياكاري (ظاهرسازي) آرزوهاي دورودراز و جنگ و ستيز براي كسب اموال ملتزم مي‌گردد .

مومن سعي مي‌كند كنيه را از سينه‌اش پاكسازي نمايد چون اورا زنجيري امور پست مي‌كند و مانع سلوك سالك مي‌شود اگر كينه در سينه‌ها باقي بماند ، به سرعت به جوشش درآمده و از درون سينه خارج مي‌شود و به اطرافيان بروز و نفوذ مي كند. در اين صورت است كه جامعه روي آسايش و آرامش را نخواهد ديد و پيوسته نزاع و كشمكش و جنگ و تنش بر آن حاكم خواهد شد . حسد نيز باعث مي‌شود فضاي سبز و خرم زندگي تبديل به امور منفور و نازيبا شود و اعمال ناصواب از اينگونه افكار آلوده نشات مي‌گيرد و وجود آنان را جولانگاه صفات حيواني قرار ميدهد.

افراد پيرو رذائل و شيطان نفس در رسيدن به آرزوهاي طول و دراز با هم ارتباط صميمانه برقرار مي‌كنند در حاليكه فرد پيرو قرآن دوستي مجالستش براساس حب الله و في الله است و هر يك براي كسب منافع مادي ديگري را طعمه قرار نمي‌دهد و در مسير عبوديت وقرب حق معين يكديگر هستند .

چهارمين ره‌آورد تبعيت از شيطان نفس، دشمني در كسب مال است و هر يك ديگري را زير پا قرار مي‌دهد و نردبان ترقي خود مي‌كند و در درآمدها و ثروت خود تعدي و تجاوز مي‌نمايد دراين صورت دل و فكر و حب او آلوده وتحت تسلط شيطان درمي‌آيد .
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم