.

 

گزیده ای از کلاس نهج البلاغه (با موضوع پیامدها ) استاد محترم خانم زهره بروجردي                    

توسط خانم  ف . نوربخش                                                                                            

  پيامد بي‌اعتنايي به كلام حق:

خطبه 124 فراز 15 «اللَّهُمَّ فَإِنْ رَدُّوا الْحَقَّ فَاقْصُصْ جَذْمَتَهُمْ وَ شَتِّتْ كَلِمَتَهُمْ وَ أَبْسِلْهُمْ بِخَطَايَاهُم‏»

خدايا اگر آنها حق را نپذيرند و دست از ظلم و كشتار و فساد برندارند ، جماعتشان را در هم بشكن و متفرق كن و اتحادشان را به پراكندگي مبدل ساز و به خاطر گناهانشان آنها را تسليم هلاكت كن .

ره‌آورد عدم پذيرش حق و عدم توجه به آن دو امر است :

1-  انسان مورد نفرين ولي امرش قرار مي‌گيرد كه به دنبال آن بركت و رحمت از زندگي دور مي‌شود و به شكست و عذاب الهي دچار و زندگي او نابسامان مي‌گردد ، گرچه همين نفرين اگر متوجه به دشمنان باشد باعث عزم و اراده قوي در دل دوستان خواهد شد .

2-  وقتي گروه و جمعي بدليل تعصب و منفعت طلبي و غرض ورزي و جهالت، حق را نپذيرند و مورد نفرين امام قرار گيرند ، دچار تفرقه و اختلاف خواهد شد كه سبب اصلي و مهم شكست است زيرا اعتبار هر جمعي به عنايت و تفضل امام و رهبرش است و وجود امام، بركات مختلف را بر آن جمع ساري و جاري مي كند و تفرقه و اختلافات آنان را به وحدت مبدل مي‌سازد چنانچه دانه‌هاي مرواريد بواسطه نخي به يكديگر متصل شده و در يك جهت قرار مي‌گيرند و هر زمان كه نخ پاره شود دانه‌ها متفرق و پراكنده مي‌گردند .

و اگر اين جماعت را به جماعت دروني تاويل كنيم هرگاه كه دست و چشم و زبان و گوش ... زير نظر قلب فعاليت كنند با يكديگر سازش و همراهي خواهند داشت و به طور مثال اگر دل الهي و ولايي شد ، زبان كه بخواهد در محضر حق ذاكر باشد دست و پا هم با او سازگاري خواهد داشت و دچار غفلت و تفرقه نخواهند بود و با يك قدرت الهي به سوي حق پرواز مي‌كنند زيرا پراكندگي و نبود وحدت، ضعف و سستي مي‌آورد (بطور مثال انسان نماز مي‌خواند ولي به دليل ضعف ،‌حركتش رو به بالا نخواهد بودو به اسفل السافلين تعلق خواهد داشت ).


 هدیه به پیشگاه مطهر امیرالمومنین علیه السلام صلوات