.

 

 

شرح دعای عهد

جلسه 5


        در كلاس امام زمان شناسي به وادي شناخت وجودي گام مي‌نهيم كه او را به عنوان خليفه‌ي مطلقه خداوند مي‌شناسيم. امامي كه انسان كامل است، و در اوج قله‌ي كمالات و فضائل جاي دارد.

اما عظمت وجودي امام عصر(عج) نبايد مانع تلاش ما براي معرفت حضرت شود. بر اين باوريم كه:

آب دريا را اگر نتوان كشيد                                                  هم به قدر تشنگي بايد چشيد

در محضر دعاي عهد قرار مي‌گيريم تا از درياي بي‌كران حقيقت امام عصر(عج) جرعه‌اي بنوشيم.

«أَسْأَلُكَ بِاسْمِكَ الَّذِي أَشْرَقَتْ بِهِ السَّمَاوَاتُ وَ الْأَرَضُون‏ ...» «خدايا از تو درخواست مي‌كنم به واسطه‌ي (اسمي) كه آسمانها و زمين را روشن كرده است. »

در زيارت جامعه‌ي كبيره ، خطاب به ائمه‌ي اطهار(ع) عرض مي‌كنيم: «أَشْرَقَتِ الْأَرْضُ بِنُورِكُم‏» «زمين با نور شما روشن شده است. »

با كنار هم قرار دادن دعاي عهد و زيارت جامعه، درمي‌يابيم ائمه‌ي معصومين(ع) اسمائي هستند كه – به اذن حق – موجب اشراق آسمانها و زمين شده‌اند.

خداي سبحان اسمي دارد كه به واسطه‌ي آن ظلمت‌ها مرتفع مي‌شود، و با جلوه‌گري‌اش هيچ ابهامي باقي نمي‌ماند. اسمي دارد كه هم آسمان عقول را نوراني مي‌كند و هم زمين نفوس را.

در زمان ما اين «اسم»، اين جلوه، وجود مقدس بقية الله اعظم(عج) است.

• به واسطه‌ي اين اسم است كه آسمانها و زمين نور باران مي‌شود. اگر با اين وجود مبارك مأنوس باشيم، عرصه‌ي زندگيمان روشن است.

در همراهي با او، هم در امور آسماني و معنوي و هم در امور مادي و زميني از نورش بهره‌مند مي‌شويم، چه در مراحل عقلاني و چه در مسائل نفساني، تحت ولايت او به سر مي‌بريم.

هم در امور عبادي و هم در روابط اجتماعي، با نور او، به طريقي كه مرضي حق است راه مي‌يابيم.

• اگر نور ولايت بر وجود فردي بتابد، ظلمت جهل از وجودش رخت بر مي‌بندد و با نور علم روشن مي‌شود. كسالت وغفلت از او دور شده و نور يقظه بر دلش حاكم مي‌گردد.

• «العلمُ نور». يكي از مصاديق روشن شدن زمين وجود، عالم شدن افراد است.

حقيقت علم در زمان ظهور جلوه‌گر مي‌شود. طبق روايات، تا قبل از قيام حضرت مهدي(عج) تنها دو حرف از بيست و هفت حرف علم آشكار شده، و مابقي آن در زمان ظهور ولي عصر(عج) در اختيار بشر قرار مي‌گيرد.

هر روز صبح خداوند را به وجودي قسم مي‌دهيم كه اگر به عرصه‌ي زندگيم پا بگذارد، از جهالت دورم مي‌كند و فضاي ذهن و قلبم را با حقايق عالم منوّر مي‌سازد.

• وقتی باور داشته باشم حضور حضرت، نور و روشنايي به همراه دارد، بسياري از عملكرد‌هايم رنگ كمال و صلاح را به خود مي‌گيرد.

زماني كه در كنار ولي الله(عج) هستم، فضا روشن و شفاف است. ديگر به خود اجازه نمي‌دهم اهل دروغ، نفاق و ريا باشم. چرا كه مي‌دانم براي ولي عصر(عج) ابهامي وجود ندارد و امور ظاهري و باطني من برايشان قابل مشاهده است.

پس حاصل آشنايي با اين «اسم»، صدق و اخلاص خواهد بود.

• در صورتي كه وجود مقدس حضرت را «اسمي» دانستم كه آسمانها و زمين با آن نوراني شده است، ديگر در پس حجاب «اسباب» نمي‌مانم.

مي‌دانم كه هر سببي سر را زندگيم قرار مي‌گيرد، از طريق «ولي الله» اي كه واسطه‌ي فيض الهي است برايم فراهم شده.

با روشن شدن زمين وجودم، از ما سوي الله قطع طمع مي‌كنم و ديگر اسباب و علل مادي را – به طور مستقل – منشاء اثر نمي‌دانم.

• زماني كه نور وجود مقدس حضرت بر ما بتابد، نوراني مي‌شويم، و ديگر جايي براي ظلمات ظلم‌ها، افراط‌ها و تفريط‌ها باقي نمي‌ماند، و به دنبال آن، عدالت در وجودمان حاكم مي‌شود.

همانگونه كه تابش نور امام زمان(ع) عدل را در زمين بر قرار مي‌كند، حضورش در زمين وجودي ما هم اعتدال آفرين است. «يَمْلَأَ الْأَرْضَ قِسْطاً وَ عَدْلًا كَمَا مُلِئَتْ ظُلْماً وَ جَوْراً »

• امام عصر(ع) وجود مباركي است كه هر جا حضور يابد روشنگري مي‌كند و ظلمت زدائي.

امام كاظم(ع) در مورد حضرت حجت(ع) مي‌فرمايند: « يَغِيبُ عَنْ أَبْصَارِ النَّاسِ شَخْصُهُ وَ لَا يَغِيبُ عَنْ قُلُوبِ الْمُؤْمِنِينَ ذِكْرُهُ ‏» «وجود ظاهري‌اش از چشم‌هاي مردم غائب مي‌شود، ولي يادش از دلهاي مومنين غايب نمي‌شود.»

طبق فرمايش امام كاظم(ع)، حضرت مهدي(عج) در قلب مؤمنين حاضر است، پس در دوره‌ي غيبت قلوب مؤمنين نوراني است.

آنها به دليل شدت پيوندي كه با حضرت دارند، از نور وجود او بهره‌مند مي‌شوند و مي‌توانند اموري را مشاهده كنند كه ديگران قادر به رؤيتش نيستند.

وقتي مؤمن بتواند در پرتو نور ولايت، باطن دنيا را ببيند، در فراهم ترين شرايط هم حاضر نيست حبّ دنيا را در قلبش جاي دهد.

زماني كه باطن رذايل اخلاقي را مشاهده مي‌كند، هر چقدر هم مورد تشويق و همراهي قرار گيرد، سراغ خُلق‌هاي نازيبا نمي‌رود.

هنگامي كه قادر باشد باطن عملكرد‌هاي مثبت و حركت‌هاي رشد آفرين را درك كند، با وجود هر مانع و سختي، مي‌كوشد تا اين امور را در زندگي‌اش جاري كند.

• زماني كه اشراق امام(ع) را باور داریم، ديگر قائل نيستيم خورشيد است كه با تابش خود، مي‌خواهد زمين را روشن كند.

ديگر روي اسباب ظاهريه حساب باز نمي‌كنيم، بلكه خورشيد را هم وابسته به ولايت حضرت مي‌دانيم.

گويا صبح به صبح خورشيد براي نور افشاني‌اش از «ولي» اجازه مي‌گيرد، و زمين هم براي قبول اين نور در انتظار اجازه‌ي اوست.

گاهي تصور مي‌كنيم دانسته‌ها و معلوماتمان در حكم خورشيد زندگيمان هستند، با نور افكني علوم و اطلاعاتي كه داريم مي‌توانيم مسير‌هاي زندگي را بپيمائيم!

ناگاه ندائي‌دروني بر ما نهيب مي‌زند كه «بموالاته علمكم الله معالم دينكم» هر آنچه كه خدا وند از دينتان به شما آموخته، به خاطر دوست داشتن «ولي الله» است. اگر رشته‌ي پيوندتان با قطب عالم امكان گسسته شود آموخته‌هايتان علومي غير نافع خواهد بود، یادگیری‌هایتان تنها در حد الفاظ و اصطلاحاتي مي‌مانند كه قابليتي براي رشد وكمال در شما ايجاد نمي‌كنند.

• در زيارت جامعه‌ي كبيره، به ائمه(ع) عرض مي‌كنيم:‌«انتم نور الاخيار» «شما نور خوبان عالم هستيد.» در جهان هستي، از هر وجودي خيري صادر مي‌شود، از ناحيه‌ي شماست.

در زندگي ما هم، هر خوبي و نيكي محقق مي‌شود، تحت فيوضات ولي عصر(عج) است.

ساقي بيا كه عشق ندا مي‌كند بلند                  آن كس كه گفت قصه‌ي ما هم، ز ما شنيد

موفقيّت افراد در امور معنوي و عقلاني، اعتقادي و اخلاقي، مادي و نفساني و ... همه و همه از اشراق واسطه‌ي فيضي است كه بر زندگيمان ولايت دارد.

حتي زماني كه از فتنه‌هاي روزگار دور مي‌مانيم و در بيراهه‌هاي انحرافي گرفتار نمي‌شويم، به يمن روشنگري‌هاي اوست.

طي اين مرحله بي همرهي خضر مكن             ظلمات است، بترس از خطر گمراهي

• سير در مسيري تاريك و ظلماني، دلگیر است و اضطراب آور. چرا كه نه راه ديده مي‌شود و نه مقصد، نه موانع قابل مشاهده است و نه طول راه.

اما وقتي مي‌دانم امامي دارم كه دائماً در زندگيم حضور دارد، و در صورتي كه موانع را برطرف كنم، عرصه‌ي زندگيم را نور باران مي‌كند، ديگر مضطرب و نگران نيستم،و با اميد و اطمينان، جاده‌هاي منتهي به رشد و كمال را مي‌پيمايم.

شب عاشقان بی‌دل چه شبی دراز باشد        تو بیا کز اول شب در صبح باز باشد

عجب است اگر توانم که سفر کنم ز کویت      به کجا رود کبوتر که اسیر باز باشد

 

تعجیل در فرج بقیة الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف صلوات