.

 

 

  مــادر
 

 مادر از بابت نقش و نفوذ در تربيت فرزندان سهم بيشتري دارد. تأثير گذاري او از لحاظ وراثت و محيط مهمتر است. از لحاظ وراثت در كودك به دليل انتقال ژنهاي او به فرزند و هم در طول مدت حيات كودك در رحم، دوران شير خوارگي، نقش مادر بيشتر است.

در جنبه‌ي محيطي نيز كودك تا 9 ماه در رحم مادر است . فشار ويژگيهاي شيميايي رحم، سلامت و نقص فيزيكي آن، غذاي مادر دوران حمل، داروي او، سلامت و بيماري، روحيات و حالات او همه در كودك مؤثرند. پس از تولّد نيز كودك مدتها در دامن و آغوش اوست، سالها در كنار او و به دنبالش در حركت، خواب و استراحت است. نخستين كلمات را مادر بر زبان كودك جاري مي‌سازد. طرز برخورد و موضع‌گيري و آداب و رسوم را مادر به كودك مي‌آموزد، درس نيكي و بدي را مادر به كودك القاء مي‌كند. پس مادر مهم است و اگر او درست شود، جامعه درست مي‌شود و اگر مادر فاسد شود نسل فاسد است.

قرآن با همه‌ي تحليل‌هاي مشترك از پدر و مادر، از زحمت مادر سخن مي‌گويد، نه زحمت پدر.

وَ وَصَّيْنَا الْإِنْسانَ بِوالِدَيْهِ إِحْساناً حَمَلَتْهُ أُمُّهُ كُرْهاً وَ وَضَعَتْهُ كُرْهاً وَ حَمْلُهُ وَ فِصالُهُ ثَلاثُونَ شَهْراً،

مي‌بينيم كه از زحمات سي ماهه مادر سخن مي‌گويد، كه دوران بارداري ، زمان و شيرخوارگي براي مادر دشوار است.

همه‌ي اينها به شرح خدمات مادر ذكر مي‌شود.

همانگونه‌كه غذاهاي مادي، در نطفه، شير و تغذيه‌ي كودك مؤثر است و مادر بايد حلال بخورد، غذاهاي روحاني نيز چنين است. خيال باطل و حرام و انديشه‌ي گناه و خاطرات تلخ براي زن، علیه دو نفر يعني مادر و فرزند است. اگر مادري آشنا شد كه انديشه‌هاي او در كودك اثر مي‌گذارد، مواظب خواهد بود كه انديشه ‌ی او توحیدی شود و در بینش عارفانه‌تری به سر می‌برد وظيفه‌ي مادر تنها اين نيست كه با وضو به بچه شير دهد، و وقتي پستان در دهان كودك مي‌گذارد بسم الله بگويد، كه اينها كارهاي اجرايي است و يكسري كارهاي ظاهري و عبادتهاي ظاهري، بلكه دين مي‌فرمايد: انديشه‌هاي خودت را مواظب باش. هركه توجه اش به خدا بيشتر بود و عمل كرد، موفق تر است. امام خميني درباره‌ي مادر مي‌فرمايد:

اول مدرسه‌اي كه بچه دارد دامن مادر است. مادر خوب، بچه‌ي خوب تربيت مي‌كند و خدايي ناخواسته اگر مادر منحرف باشد، بچه از همان دامن مادر منحرف بيرون مي‌آيد و چون بچه‌ها آن علاقه‌اي كه به مادر دارند به هيچ كس ندارند و در دامن مادر كه هستند تمام چيزهايي كه دارند، آرزوهايي كه دارند خلاصه مي‌شود همه چيز را در مادر مي‌بيند. حرف مادر، خلق مادر، عمل مادر، در بچه تأثير دارد. بچه وقتي در دامن مادرش هست مي‌بيند مادر اخلاق خوش دارد، اعمال صحيح دارد، گفتار خوش دارد، آن بچه‌ها از همان جا اعمالش . گفتارش به تقليد از مادر  كه از همه‌ي تقليدها بالاتر است و به تزريق مادر كه از همه‌ي تزريقها مؤثر تر است، تربيت مي‌شود.

 

 

منابع مورد استفاده در کل تحقیق

1- نحوه ی رفتار والدین با فرزندان       (یدالله جهانگرد)

2- آشنایی با تعلیم و تربیت اسلامی   (مجید رشید پور)

      (با تاکید بر روشها)

3- رفتار والدین با فرزندان     (محمد علی سادات)

4- سه گفتار درباره ی راهنمایی و تربیت فرزندان (دکتر شکوه نوابی نژاد)

5- تعلیم و تربیت از دیدگاه امام  خمینی  (تبیان)

6- زمینه تربیت  (دکتر علی قائمی)

م.ک

 
هدیه به پیشگاه مطهر علی بن موسی الرضا علیه السلام صلوات


محتوای مرتبط