.

" شرح دعای هشتم "

 

وَ نَعُوذُ بِكَ مِنْ شَمَاتَةِ الْأَعْدَاء

خدايا به تو پناه مي‌بريم از سرزنش دشمنان .

شماتت يعني مصيبتي بر فرد وارد شود و سايرين خوشحال گردند

و اعداء هم در مقابل دوست است يعني دشمن .

راغب در كلمه عدو مي‌گويد عدو كسي است كه مصالح شما را طلب نمي‌كند و بر زندگي شما مفاسد را آرزو مي‌كند : عداوت هم بر دو نوع است :

1-  عدو باطني كه ديده نمي‌شود

2-  عدو ظاهري

عدو باطني دونوع است :

 الف) شيطان «إِنَّ الشَّيْطانَ لَكُما عَدُوٌّ مُبينٌ»

 ب) نفس اماره «إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلاَّ ما رَحِمَ رَبِّي إِنَّ رَبِّي غَفُورٌ رَحيم‏»

و مثالي كه براي عدو ظاهري زده‌اند حضرت ايوب است كه از او مي‌پرسند سخت ترين ابتلائت چه بود؟ مي‌فرمايد : با آن همه مريضي و فوت فرزند و دوري اولاد و از بين رفتن مال ،‌سرزنش دشمنان بدترين ابتلاء بود كه مي‌گفتند بعد از اين همه بندگي خدا انواع بلاها را بر سر تو آورد .

يكي از عرفا مي‌گويد هيچ شمشيري به تيزي شماتت اعداء نديدم خيلي ضربات جدي به انسان وارد مي‌كند .

دراين فراز پناه بردن به خداي سبحان از شماتت اعداء سه بعد دارد :

1-     خدايا كمكم كن بگونه‌ايي زندگي كنم كه در صحنه‌هاي زندگي نفس اماره‌ام با شيطنت و شيطان با غفلت و معصيت من خوشحال نشود واعداء ظاهريه هم وقتي خوشحال مي‌شوند كه من خسارت ببينم و سلوك صحيح نداشته باشم .

2-     خدايا به تو پناه مي‌بريم از اينكه با عدو و دشمنم هم برخورد ناصحيح داشته باشم زيرا در دشمني هم حد و حدود بايد رعايت شود و حتي اگر خسارت هم ديدیم بايد به رعايت لوازم دشمني ملتزم باشیم ( برخوردهاي فراجناحي داشته باشيم )

3-     بگونه‌اي عمل كنيم كه دوستان ما را شماتت نكنند بطور مثال دوست مي‌گويد صدبار تذكر دادم ولي شما به پيشنهاد من عمل نكرديد چس باید به فلان گرفتاري مبتلا می شديد .

بزرگي مي‌فرمايد : اگر انسان همه بيابانهارابا مژه جارو كند و آب همه درياها را بكشد و همه دانه‌‌هاي باران را بشمارد ، آسانتر از شماتت اعداء است .

هدیه به پیشگاه مطهر امام سجاد علیه السلام صلوات