.

" شرح دعای هشتم "

 

وَ مِنْ فِقْدَانِ الْكَفَاف‏

خدايا به تو پناه مي‌بريم از اينكه كفاف خود را از دست دهيم ،

كفاف آن مقدار از موجودي است كه اگر انسان داشته باشد، از رجوع به مردم بي‌نياز مي‌شود كف به معني امتناع ،‌ كف نفس يعني نفس امتناع مي‌كند كه به سوي مردم دست دراز كند .

پس از خدا بخواهيم كه موجودي ما بگونه‌اي باشد كه ايجاد كف نفس كند و از طرفي آنچنان غناي قلبي داشته باشيم كه در عين نداري ، احساس كفايت و دارايي كنيم .

و اين مسئله تنها مادي نيست چنانچه فردي 6 فرزند دارد و هميشه از بي‌محبتي آنان گله‌مند است و فردي يك فرزند دارد و خود را تامين از محبت و ... آنان مي‌داند. كفاف هرگز جنبه علمي ندارد زيرا در علم بايد اضافه بر آن را خواستار باشيد اما ما در زندگي مادي بايد قناعت داشت و حسرت زندگي ديگران را نخورد .

گاهي فقر به دليل عقوبت و گاهي به دليل پاداش است حضرت علي(ع) مي‌فرمايند كسي كه عامل فقرش عقوبت است بداخلاق مي‌شود ومعصيت كار واهل شكايت خواهد بود و به قضا و حكم خدا معترض مي‌شود .

اما اگر فقر به دليل پاداش باشد ، اهل طاعت و خوش خلق خواهد بود و شاكر خداي سبحان مي‌شود .

در تعريف ديگري از كفاف گفته شده كه كفاف رزقي است كه نه زياده باشد كه ما را به طغيان وادار كند و نه ناقص باشد كه ما را از سلوك دور نگه دارد و رزق در حد كفاف اندازه مناسبي است كه انسان را گستاخ و طاغي نمي‌كند و از بندگي دور نمي‌نمايد يعني نگران كمبودهاي زندگي نيست . اميرالمومنين(ع) مي‌فرمايند: كسي كه نگاهش را از زندگي ديگران كوتاه كند ، در همين عالم زندگي توام با آسايش و راحتي خواهد داشت .

و در روايت ديگر فرموده‌اند اگر انساني به رزقي كه نصيب او شده راضي باشد و بتواند به همان مقدار قناعت كند بهتر از اين است كه تلاش فراوان براي بدست آوردن مال بكند و سپس اسراف نمايد .

و در روايت ديگر فرموده‌اند : اصل قناعت اين است كه تقسيم خدا را بپسنديد و به معيشتي كه بر شما رقم خورده، آن راضي باشيد .

زيادي مال اگر سرگرداني وعياشي بياورد مورد مذمت است ولي اگر در جهت اطاعت حق مصرف شود بسيار خوب است . زيرا گاهي نداري و فقر بر دين انسان صدمه وارد مي‌كند وعقل او را تحت الشعاع قرار مي‌دهد و از عمل صالح محروم و انگيزه جلب غضب خداوند مي‌شود.یعنی گاهي مغضوب خالق مي‌شود كه معترض به خداوند شده و گاهي مغضوب خلق مي‌شود زیرا به خدا معترض شده و جزع و فزع و شکایت و ناشکری می کند و گاهی مغضوب خلق می شود زیرا مرتب از آنان درخواست دارد و گدایی می کند.

هدیه به پیشگاه مطهر امام سجاد علیه السلام صلوات