.

" شرح دعای هشتم "

 

وَ الْإِزْرَاءِ بِالْمُقِلِّين‏

ازراء به معني اهانت كردن و ناچيز شمردن و مُقِلْ از ماده قليل و كم داشتن است

خدايا به تو پناه مي‌برم از اينكه مردم بي‌خبر را كه در مال و مقام و علم و دين كم دارند ، تحقير كنيم تحقير گاهي با زبان است گاه با رفتار و از طريق استهزاء است و گاهي از طريق اعمالي است كه نبايد انجام داده مي‌شد.

امام صادق (ع) فرمود كسي كه مومني را به خاطر فقر حقير حساب كند ، خداي سبحان در قيامت او را رسوا و مشهور به نادرستي مي‌كند ( قيامتي كه آنقدر مشغله زياد است و هركس مشغول گرفتاريهاي عديده خود است و به ديگران كاري ندارد و از طرفي خود خدا نمي‌گذارد مشكلات بين او و بنده‌اش را كسي بفهمد ولي مومن فقير آنقدر آبرو دارد كه خدا تحقير كننده‌اش را مشهور و در جلوي جمع خلائق رسوا مي‌سازد .)

پيامبر(ص) مي‌فرمايد : كسي كه مومني را تحقير كند حق خدا را سبك شمرده و تحت غضب خدا قرار مي‌گيرد . البته فردي كه دچار رفتار سوء مثل بي‌نظمي و يا بي‌ديني ، بي‌ادبي ... است بايد فعلش مورد مذمت و امربه معروف و نهي از منكر قرار گيرد ولي اهانت به شخصيت او هرگز مجاز نيست زيرا با تحقير علاوه بر اينكه ساخت و سازي صورت نمي‌گيرد و نفعي شامل حال تحقير شده نمي‌گردد، باعث دشمني و عداوت هم مي‌شود در حاليكه هركس با دارايي‌هايش امتحان مي‌شود و ما بايد با محبت در بازسازي يكديگر تلاش كنيم .


هدیه به پیشگاه مطهر امام سجاد علیه السلام صلوات