.

" روش برخورد با افراد مختلف "

جلسه سوم _ 93/1/18

 

دعای 14 دعایی است که حضرت وقتی با ظالمین مواجه می شدند قرائت می نمودند.

ظالم به معنای کسی است که از حقوق دیگران کم می گذارد و در پرداخت حقوق تقصیر و کوتاهی دارد.

 "اللَّهُمَّ فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ خُذْ ظَالِمِي وَ عَدُوِّي عَنْ ظُلْمِي بِقُوَّتِكَ،: خدایا! بر محمد و آل محمد درود بفرست و ستم ‏كننده بر من و دشمنم را با قوّت خود از ستم بر من بازدار"

خدایا قوّت خود را برای کسی که در امور خود کم می گذارد به کار گیر تا کم کاری نداشته باشد. خدایا تو او را مجبور کن تا وظیفه اش را در مقابل من انجام دهد. خدایا درک، شعور، فهم، خلوت با خود و وجدان بیدار به او عطا کن تا متوجه بشود اگر در حق دیگران کم بگذارد دیگران نیز از حقوق او کم می گذارند.

وَ افْلُلْ حَدَّهُ عَنِّي بِقُدْرَتِكَ، و با قدرت خود تندى و بُرّايى او را بر من بشكن،"

 قدرت او را قطع را کن، مانع آسیب رسانی او باش و امکان کم گذاشتن و صدمه زدن به من را از او بگیر به او اجازه نده که نسبت به من بدهکار باشد.

وَ اجْعَلْ لَهُ شُغْلًا فِيمَا يَلِيهِ،

خدایا به او مشغولیتی عنایت نما که نتواند به من صدمه بزند و نتواند برای من کم بگذارد. معنای دیگر آنکه در مقدمه ظلم، او را اسیر کن که نتواند مقدمه را اجرا کند.

 وَ عَجْزاً عَمَّا يُنَاوِيهِ‏  در برابر آن كه با او به دشمنى برمى‏خيزد ناتوان ساز"

 خدایا از اینکه بخواهد نیت کم گذاشتن را داشته باشد او را عاجز کن و قدرت نیت ناصحیح و نیت ظلم را از او بگیر. برخی معنی آنرا بدین گونه می آورند که: خدایا قدرت اجرای ناصحیح را از او بگیر. ادب معاشرت این است که با خود فردی که ظلم کرده و کم گذاشته مواجه نشویم و به دنبال بزرگتر او باشیم.

 وَ لَا تُسَوِّغْ لَهُ ظُلْمِي  و ستمكار را رخصت ستم بر من مده،"

خدایا ظلم کردن به من را برای او مجاز مدان. ادب معاشرت با این ظالم آنست که اگر برای من کم می گذارد به خودم رجوع کنم و ببینم شاید خودم جای دیگری کم گذاشته ام. شاید عمل او تازیانه ی خدا برای من است. به تعبیر دیگر او نتواند به راحتی نسبت به من ظلم کند و وجدان درد داشته باشد و تسهیلات ظلم برای او فراهم نشود یعنی وجدان بیداری به این ظالم بده که ظلم کردن برای او آسان نباشد.

"وَ أَحْسِنْ عَلَيْهِ عَوْنِي  و مرا در برابرش نيكو يارى كن،"

 خدایا کمک مرا بر او بسیار زیبا کن. یکی از شارحین صحیفه می فرماید خدایا مرا کمک خوبی قرار بده که به او کمک کنم تا از ظلم دست بردارد و من هم معین ظلم او نباشم. «احسن» یعنی خدایا من به ازاء کمکی که به او می کنم با تو معامله می کنم تا یکی از بندگان تو از خلاف خود دست بردارد.

"وَ اعْصِمْنِي مِنْ مِثْلِ أَفْعَالِهِ:  و مرا از ارتكاب نظير كارهاى او حفظ كن،"

ادب معاشرت با ظالم این است که دیدن ظلم ظالم هشداری باشد که من در حق دیگران کم نگذارم و ظالم نباشم.

"وَ عَوِّضْنِي مِنْ ظُلْمِهِ لِي عَفْوَكَ،: و عفو و بخششت را در برابر ستم او به من عطا کن"

از خدای سبحان درخواست می کنیم به اندازه ای شیرینی عفو تو زندگی من را گوارا کند که تمام کم گذاشتن های ظالم از ذهن من پاک شود و بدانیم مهم خداست که مرا اکرام می کند و چیزی از من کم نمی گذارد.

" اللَّهُمَّ فَكَمَا كَرَّهْتَ إِلَيَّ أَنْ أُظْلَمَ فَقِنِي مِنْ أَنْ أَظْلِمَ.:  بارالها همان‏طور كه ستم‏كِشى را در نظرم ناخوشايند ساختى مرا نيز از ستمکاری حفظ کن."

 خدایا از تو درخواست می کنم تا دو امر را دوست نداشته باشم مظلوم شدن و ظالم شدن، نه دوست داشته باشم که کسی برای من کم بگذارد، نه دوست داشته باشم خودم برای کسی کم بگذارم.

" اللَّهُمَّ لَا أَشْكُو إِلَى أَحَدٍ سِوَاك‏:  بارالها به احدى غير تو شكايت نكنم،"

ادب برخورد با ظالم این است که شکایت او را نزد هیچ کس نبرده تا آبرویش نزد دیگران نرود، کسی نرود زیرا انشاء الله او با دعای شما اصلاح می شود ولی غیبت سبب می شود تا در ذهن دیگران تخریب شود. حتی شکایت او را به خودش نیز نکنیم چون سیر کمالی او را کند می کند. البته به طور قطع به خدا میگوییم از خدا نمی خواهیم او را عذاب کند بلکه می خواهیم او را اصلاح نموده و رشد دهد.

هدیه به پیشگاه مطهر امام سجاد علیه السلام صلوات