.

" روش برخورد با افراد مختلف "

جلسه دوم _92/12/12

 

شیوه برخورد با افراد مختلف ناشی از بینشهای متفاوت است و اگر انسان بینش خود را اصلاح کند روش برخورد بسیار صحیحی با افراد خواهد داشت. و این روش او را به غایت کمالی نزدیک می کند. امام سجاد (ع) در دعای 39 صحیفه می فرمایند:

"عوضنی من عفی عنه عفوک و من دعائی لهم رحمتک حتی یسعد کل واحد منا بفضلک و ینجو کل منا بمنک:

و جزاى مرا در برابر عفو من از ايشان، عفوت، و در برابر دعايم در حق آنان رحمتت قرار ده، تا هر كدام از ما به سبب فضل تو سعادتمند شده، و هر يك از ما به احسان تو رستگار گرديم. "

امام سجاد به ما آموزش داده اند که از خدای منان درخواست کنیم که نه تنها تصویر آسیب از ذهنمان محو شود بلکه جزئیات آن نیز از بین برود و او را عفو کنیم. خدایا تونیز بابت این توفیقی که نصیبم شده عفوت را نصیب من کن و هرچه از من قصور و تقصیر عمدی و سهوی و عالمانه و جاهلانه سر زده است محو کن. یک معامله با خلق می کنم و از سوی دیگر می خواهم خالق با من معامله کند، البته با درخواست خویش طلب رشد می کنم تا پس از بین رفتن آثار سوء گناه در وجود من با فضل و رحمت حق بنده تر شوم نه اینکه طالب ثواب باشم. از خدا درخواست می کنیم که استعدادهای بالقوه ما را به فعلیت برساند و وجود ناقص ما را به سوی کمال ببرد و از عالم حیوانیت به سرعت وارد وادی انسانیت بشویم. در این عالم هیچ امری بدون عوض و پاداش نیست.

امام سجاد ع می فرمایند: پشت پرده این اذیت ارتقایی است و جهشی برای شما صورت می گیرد که قدر و اندازه آن را نمی دانید.  

سعادت به معنای مطلق است دنیوی و اخروی و مادی و معنوی یعنی هر دو دنیا در شمار افراد خوشبخت روزگار باشیم. یکی از ثمرات سعادت این است که امور مثبتی که داریم از ما گرفته نشود.

اللهم و اَيُّما عَبْدٍ مِنْ عَبيدِكَ اَدْرَكَهُ مِنّى دَرَكٌ، اَوْ مَسَّهُ مِنْ ناحِيَتى اَذًى، اَوْ لَحِقَهُ بى اَوْ بِسَبَبى ظُلْمٌ:  

الهى، و هر يك از بندگانت كه از جانب من به او صدمه‏اى رسيده، يا از سوى من آزارى متوجه او شده، يا ازمن و يا به‏سبب من ستمى براو رفته،"

" فَفُتُّهُ بِحَقِّهِ، أَوْ سَبَقْتُهُ بِمَظْلِمَتِهِ،: پس حق ‏او را پايمال كرده، يا به مظلمه‏اش بر او سبقت جستم،"

 نتیجه عمل من ضایع شدن حقی شد و وظیفه ای که در مقابل دیگران داشتم انجام نشد ، یا دیگری با ظلم من عاجز و ناتوان شد.

"فَصَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ الِهِ، وَ اَرْضِهِ عَنّى مِنْ وجدک و اوفه حقه من عندک:  پس بر محمّد و آلش درود فرست، و او را به توانگرى خود از منخشنود فرما، و حقّش را از نزد خود پرداخت كن"

از خدا درخواست می کنیم که پیامبر (ص) و آل طاهرین او را واسطه فیض رسیدن به کمال ما قرار دهد تا کسی را که من به او اذیت کرده ام راضی کند  واز موجودی خود که ناحدود است به او داده تا از گناه من بگذرد.

"ثُمَّ قِنِي مَا يُوجِبُ لَهُ حُكْمُكَ، : آنگاه مرا از عقوبتى كه به حكم تو مستحق آن شده‏ام حفظ فرما،"

 خدایا پس از بخشش مرا حفظ کن و عقوبت غیبت کنندگان و ظالمین را به من نده زیرا من طاقت تحمل آن را ندارم. خدایا من را از آنچه حکم و عدل تو را ایجاب می کند حفظ فرما.

هدیه به پیشگاه مطهر امام سجاد علیه السلام صلوات