.

" روش برخورد با افراد مختلف "

جلسه اول _ 92/11/28

 

در برخورد با افرادی كه در مورد ما مرتكب حرام شدند مثلا در مورد ما غيبت كردند يا تهمتي را به ما زدند يا استهزايي كرده اند. افراد می توانند نگاه های مختلفی به این قضیه داشته باشند:

نگاه عاميانه اینست که او را نمي بخشيم و نمي توانيم به هيچ عنوان او را قبول كنيم . نگاه دیگر آنست که من او را مي بخشم اما از خدا نمي خواهم که او را ببخشد بلکه دوست دارم خدا حق مرا از او بگیرد. نوع دیگر نگاه آنست که مي گويم خدايا او را ببخشش چون من كسي نیستم که او را به خاطر من مجازات نمایی.

در محضر امام سجاد عليه السلام در دعاي 39 می آموزیم:

"اللَّهُمَّ وَ أَيُّمَا عَبْدٍ نَالَ‏ مِنِّي‏ مَا حَظَرْتَ عَلَيْهِ، وَ انْتَهَكَ مِنِّي مَا حَجَزْتَ عَلَيْهِ، فَمَضَى بِظُلَامَتِي مَيِّتاً، أَوْ حَصَلَتْ لِي قِبَلَهُ حَيّاً فَاغْفِرْ لَهُ مَا أَلَمَّ بِهِ مِنِّي، وَ اعْفُ لَهُ عَمَّا أَدْبَرَ بِهِ عَنِّي، وَ لَا تَقِفْهُ عَلَى مَا ارْتَكَبَ فِيَّ، وَ لَا تَكْشِفْهُ عَمَّا اكْتَسَبَ بِي، وَ اجْعَلْ مَا سَمَحْتُ بِهِ مِنَ الْعَفْوِ عَنْهُمْ، وَ تَبَرَّعْتُ بِهِ مِنَ الصَّدَقَةِ عَلَيْهِمْ أَزْكَى صَدَقَاتِ الْمُتَصَدِّقِينَ، وَ أَعْلَى صِلَاتِ الْمُتَقَرِّبِين:

 الهى، هر بنده‏اى كه درباره من مرتكب كارى شده كه بر او حرام كرده‏اى، يا آبروى مرا كه به حفظ آن فرمانش دادى ريخته باشد، پس زير بار ستم بر من مرده، يا در حال حيات بر عهده‏اش مانده، پس او را در ستمى كه بر من روا داشته مورد مغفرت قرار ده، و در حقّى كه از من ربوده او را عفو كن، و درباره آنچه با من كرده وى را سرزنش منما، و به خاطر اينكه مرا آزرده رسوايش مكن، و اين گذشت سميحانه مرا از آنان، و صدقه رايگان مرا بر آنان از پاكيزه‏ترين صدقات صدقه دهندگان و بالاترين صله‏هاى كسانى كه به پيشگاهت تقرب مى‏جويند قرار ده"   ‏

حضرت می فرمایند: خدایا فردی که به گفته تو عمل نکرد و حرامی را در قبال من انجام داد و با ظلمی که به من کرد و بدون حلالیت طلبیدن و جبران خسارت مرده است یا اینکه هنوز زنده است اما حلالیتی نمی طلبد و بار محرمات را بر دوش می کشد، او را ببخش و پرده ای بر عیوب او بینداز، زیرا چندان جاهل است که به نظر خود عمل بدی انجام نداده و گاهی هم متوجه کار بد خود هست و یا گمان می کند کار او در مقابل کار بدی است  که من انجام داده ام. خدایا من کارهای آنها را برای کسی عنوان نمی کنم زیرا گاهی ذکر کردن زشتیها دیگران را پررو تر و بر انجام گناه مصرتر می کند.

شیوه برخورد ما با گناهکار باید این باشد که در محضر خدا برای او دعا کنیم، خیلی وقتها برای آنها دعا نمی کنیم از همین رو اذیت های آنها بیشتر می شود، اگر در محضر حق دعاهایمان را نسبت به آنها محکم تر کنیم گاهی از خطاهایشان جدا می شوند؛ باید با خدا معامله کرد و برای چنین فردی طلب مغفرت کرد، ابتدا از خدای سبحان درخواست غفر را برای او داشته باشیم که بر گناهش پرده بیندازد و سپس عفو که گناهش را محو نماید، زمانیکه چنین درخواستی داشته باشیم ارتفاع وجودی پیدا می کنیم.

خدایا! او را از گناهی که در مورد من کرده ‌مطلع نكن كه شرمنده من نشود، او را متوقف نكن اجازه بده سير معنوی داشته باشد و بندگي اش را انجام دهد. اجازه مده ديگران متوجه شوند که او با من چه كرده است. او را رسوا نكن. خدايا تو توانایی که با عافيت او را تغییر دهی، او را از طریق تشویق تربیت کن.  

خدایا! عفو مرا نسبت به او صدقه ای برای او قرار ده تا سیر کمالی داشته باشد. اين صدقه زاكيه است يعني زماني که درباره بنده ای با خدا معامله كنيم خدای تعالی برکات فراوانی در زندگي ما جاري مي كند .

تعجیل در فرج بقیة الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف صلوات