.

" خطرات هنگام بروز مشکلات "

جلسه دوم _ 92/7/22

 

*برای حسنه برخیزیم

امام سجاد (ع) در دعاي 22 صحيفه سجاديه می فرمایند:

 وَ حَتّى أَعْمَلَ الْحَسَنَاتِ شَوْقاً،

آن سان كه از سر شوق به حسنات برخيزم،

 انسان ‌در هنگامه سختي ها با دل خود نمي تواند ارتباط درستي برقرار كند. ‌يكي از اموري كه در صحنه سختي و گرفتاري هاي زندگي ما را تهديد مي كند این است که انسان اعمال حسنه انجام مي دهد ولي از روی عادت نه از سر شوق. در حالي كه اسلام از ما فقط انجام حسنه را نخواسته است انجام حسنه همراه با شوق موجب ارتقاء كيفي عمل ما مي شود. توفيق انجام كار خير نصيب ما شده و از خيلي ها سلب شده است ،‌اگر كار را عادت بدانيم به آن شوقي نداريم در حالیکه همه عبادات بايد شاكرانه و از سر اشتیاق باشد. ‌

*امان از سیئات

وَ آمَنَ مِنَ السّيّئَاتِ فَرَقاً وَ خَوْفاً

و به سبب بيم و خوف از سيّئات در امان مانم.

‌خدايا من را در مصيبت ها طوري قرار بده كه نگران دور شدن از تو باشم و تو را از دست ندهم. ‌مصيبت جدي زماني است كه مصيبت به دينم وارد شود، خدايا در گرفتاري ها من را به گونه ای حفظ كن كه به جهت دور نشدن از تو سيئه ای مرتکب نشوم و حضور تو را احساس كنم. ‌هنر اين است كه در مصيبت شكر كنيم، در مصيبت شاكر بودن مقام انسانيت است.

*نور تشخیص

وَ هَبْ لِي نُوراً أَمْشِي بِهِ فِي النَّاسِ،

و نورى به من ببخش كه در پرتو آن در بين مردم زندگى كنم روزيم ساز،    

كناره گيري از مردم خطری است که افراد مصیبت زده را تهدید  مي كند و شيطان در اين عزلت بر فرد مسلط مي شود. از خدا می خواهیم خدايا به من نوري هديه بده كه در ميان مردم با اين نور حركت كنم.  قرآن، اهل بيت، اهل دل، اهل علم و عقل و دوست داشتن اهل بيت نور است.

خطري كه بعد از مصيبت ها انسان را تهديد مي كند از دست دادن قوه تشخيص است. فرد به دليل آزرده خاطر و شكننده بودن حق و باطل را تشخیص نمی دهد.

*پاکی از شک و شبهه

وَ أَهْتَدِي بِهِ فِي الظُّلُمَاتِ، وَ أَسْتَضِي‏ءُ بِهِ مِنَ الشَّكِّ وَ الشُّبُهَات

و با فروغش در هر نوع ظلمتى راه يابم، و انوارش دل مرا از شك و شبهه پاك كند.

افراد گاهي در ظلمات اعتقادي هستند و واقعا معتقد به مرگ نيستند. از خدا می خواهیم که خدايا به من نوري عنایت کن وقتي با افكار ظلماني برخورد مي كنم گرفتار این افکار نشوم و در مقابل جهالت اطرافيانم تحت تاثير قرار نگيرم و مشكلات عامل وصالم به تو باشد نه مقابله من با تو .

خطر ديگر مشكلات خطر ايجاد ترديد است، به سميع، بصير و عليم بودن خدا شك كردم، از خدای متعال می خواهیم که به ما نوری عطا کند که يقين ساز باشد و ما را به افضل اليقين برساند.

*مشتاق ثواب

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ ارْزُقْنِي خَوْفَ غَمِّ الْوَعِيدِ، وَ شَوْقَ ثَوَابِ الْمَوْعُودِ حَتَّى أَجِدَ لَذَّةَ مَا أَدْعُوكَ لَهُ، وَ كَأْبَةَ مَا أَسْتَجِيرُ بِكَ مِنْه‏

بارخدايا بر محمد و آلش درود فرست، و ترس و وحشت اندوه عذاب، و شوق وعده ثواب را روزيم ساز، تا لذّت آنچه را كه تو را براى آن مى‏خوانم، و اندوه چيزى را كه از آن  به تو پناه مى‏برم بيابم.

 انسان هنگام مشکلات باید نگران عذاب خدا باشد،‌ چون مشكلات رد شدني است. غم مانع نورانيت هاي زندگي می شود و اجازه نمی دهد بسیاری از كمالات به ما برسد.

از خدا در خواست می کنیم که خدايا در اوج گرفتاري ها و مشكلاتي كه در زندگي ام دارم روزیم کن تا مشتاق  ثوابي باشم که تو وعده دادي باشم، از او توفیق صبر می خواهم تا ثواب وعده داده شده به صابرين به من هم عطا شود.