.

" خطرات هنگام بروز مشکلات "

جلسه سوم _ 92/8/6

 

آسیب ها هنگام مصیبت

انسان اگر باور كند که آسيب هاي احتمالي در هنگام مواجهه با مصيبت ها او را تهديد مي كند توجه تام پيدا مي كند که پناهندگي خود را به خدا بيشتر كند كه آسیب بر او وارد نشود و اگر وارد شده دفعش را درخواست می كند. فرد به دليل مشكل از نظر روحی ضعيف مي شود و شيطان به او القائات نامناسبی مي كند و اين القائات زندگي را بر او سخت تر مي كند.

بعضي از مشكلات قابل رفع نيست و با این مشکلات فرد اصلاح مي شود و رشد می یابد که نعمت بسیار بزرگی است پس باید از خدا بخواهد که خلاف و معصيتي از او صادر نشود كه گرفتار عقاب شود و باور كند و اميدوار باشد كه پاداش هاي خاصي را به جهت صبوري، مقاومت، عدم شكايت، اميدواري و انتظار فرج دریافت می کند.

 انسان زمانیکه مشكلی دارد قدرت لذت بردن ندارد.

در دعاي 22 امام سجاد (ع) می فرمایند:

حَتَّى أَجِدَ لَذَّةَ مَا أَدْعُوكَ لَهُ، وَ كَأْبَةَ مَا أَسْتَجِيرُ بِكَ مِنْه

"تا لذّت آنچه را كه تو را براى آن مى‏خوانم، و اندوه چيزى را كه از آن  به تو پناه مى‏برم بيابم." 

اصلی ترین مشکل مصیبت زده

‌خدايا من را در مشكلات به صورتی قرار بده که  با ارتباط با تو لذت ببرم و لذت عقلي را ادراك كنم ، ‌باور كنم حتما اين مشكل از حكيم صادر شده و براي رشدم موثر بوده است و كمالات خاص و پاداش هاي وسيعي نصيبم شده و از تعلقات مادي ام جدا مي شوم. خدايا به تو پناه مي برم از آثار سوئي كه ممكن است مشكل برايم ايجاد كند، اصلی ترین مشكل دور شدن از خداست که در این زمان آتش فراق او را تهديد مي كند.

اللَّهُمَّ قَدْ تَعْلَمُ مَا يُصْلِحُنِي مِنْ أَمْرِ دُنْيَايَ وَ آخِرَتِي فَكُنْ بِحَوَائِجِي حَفِيّاً.

"الهى تو آنچه دنيا و آخرتم را اصلاح كند مى‏دانى، پس به حوائجم به ديده رحمت بنگر."

حکمت خدای سبحان

 خدايا تو می داني وجود چه چيزي موجب رشد ديانت من است و نبود چه امري صدمه به ديانت من وارد مي كند

من حاجتم را به تو ابراز می کنم و اصرار هم می کنم  اما از تو می خواهم به آنچه مصلحت می دانی راضی باشم چون تو حکیمی و مصالح من را بهتر از من می دانی.

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ ارْزُقْنِي الْحَقَّ عِنْدَ تَقْصِيرِي فِي الشُّكْرِ لَكَ بِمَا أَنْعَمْتَ عَلَيَّ فِي الْيُسْرِ وَ الْعُسْرِ وَ الصِّحَّةِ وَ السَّقَمِ،

"خداوندا بر محمد و آلش درود فرست، و چون در اداى شكر نعمتهايت در زمان آسايش و سختى و سلامت و بيمارى كوتاهى ورزم حق‏شناسى روزيم كن"

ناسپاسی سبب اصلی مشکلات

خطر ديگري كه در مشكلات ما را تهديد مي كند اين است كه در مشكل انسان حق پذير نيست ، يعني تعصب بر او حاكم مي شود.  خدايا روزي من كن كه در مشكلات عمل صحیح را انجام دهم و وظيفه اي كه بر عهده دارم را انجام داده و به دنبال مرخصی نباشم، در خوشي و ناخوشي ثبوت شخصيتي داشته و هميشه عبد تو باشم. در مشكلات زندگي بدانم يكي از اسباب جدي مشکل ناشكري است ،

حَتَّى أَتَعَرَّفَ مِنْ نَفْسِي رَوْحَ الرِّضَا وَ طُمَأْنِينَةَ النَّفْسِ مِنِّي بِمَا يَجِبُ لَكَ فِيمَا يَحْدُثُ فِي حَالِ الْخَوْفِ وَ الْأَمْنِ وَ الرِّضَا وَ السُّخْطِ وَ الضَّرِّ وَ النَّفْع

"و تا مسرّت خاطر و آرامش قلب خود را دراداى وظيفه نسبت به تو به وقت ترس و ايمنى، و خشم و رضا، و سود و زیان بیابم."

سبب شکر

انسان زمانیکه در عرصه انجام وظيفه دارای کاستی باشد متوجه صحت و فساد عمل خویش نمي شود اما با توجه عملي به خداي سبحان طمانينه در وجودش جاري مي شود و آنچه مورد پسند خداست مورد پسند اوست. باور می كند كه هرچه دارد از او است و به استحقاق او داده نشده پس شكر می کند.

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ ارْزُقْنِي سَلَامَةَ الصَّدْرِ مِنَ الْحَسَدِ حَتَّى لَا أَحْسُدَ أَحَداً مِنْ خَلْقِكَ عَلَى شَيْ‏ءٍ مِنْ فَضْلِكَ، وَ حَتَّى لَا أَرَى نِعْمَةً مِنْ نِعَمِكَ عَلَى أَحَدٍ مِنْ خَلْقِكَ فِي دِينٍ أَوْ دُنْيَا أَوْ عَافِيَةٍ أَوْ تَقْوَى أَوْ سَعَةٍ أَوْ رَخَاءٍ إِلَّا رَجَوْتُ لِنَفْسِي أَفْضَلَ ذَلِكَ بِكَ وَ مِنْكَ وَحْدَكَ لَا شَرِيكَ لَك‏

"و سينه‏ام را از بيمارى حسد سلامت ده به‏طورى كه بر هيچ كدام از آفريدگان تو بر نعمتى كه به فضلت عنايت مى‏كنى حسد نبرم، و هيچ يك از نعمت‏هاى تو را در دين يا دنيا، عافيت يا تقوا، فراخى يا راحتى، بر هيچ يك از بندگانت نبينم مگر آنكه بهتر از آن را به لطف تو و از سوى تو اى خداى بى‏شريك آرزو كنم."

خطر حسادت هنگام مشکلات

  در مشكلات حسادت بر انسان عارض می شود و چشم ديدن نعمات ديگران را ندارد از خداي سبحان درخواست مي كنم خدايا سينه ام از هرگونه حسادتي خالي باشد. خدايا در اوج ناخوشي و تاثر هر نعمتي ‌دنيوي، ديني، تقوایی و آسايشی بر هر يك از خلائق مي بينم اميد داشته باشم بيشتر و بهتر از آن را به من بدهي.

خدايا در اوج مشكلات گناه و خطا نكنم و گام نادرست غيرعمدي برندارم، مشكل به من مجوز غفلت را ندهد بلکه در عرصه حضور تو قرار بدهد تا خطا شناس شوم .

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ ارْزُقْنِي التَّحَفُّظَ مِنَ الْخَطَايَا.

"خداوندا بر محمد و آلش درود فرست، و مرا خوددارى از گناهان روزی فرما"

 در اوج مشكلات من را انقدر حفظ کن كه گام نادرست برندارم و حرف ناصحيح نزنم.