.

" خطرات هنگام بروز مشکلات "

جلسه ششم _ 92/10/16

 

امام سجاد (ع) هنگام بیماری يا گرفتاري دعاي 15 صحیفه را قرائت می فرمودند .

"وَ حَبِّبْ إِلَيَّ مَا رَضِيتَ لِي:  و آنچه را برايم پسنديده‏اى درنظرم محبوب ساز،"

 يكي از مواردي كه انسان را در مواقع خاص مانند بیماری و یا گرفتاری تهديد مي كند اين است كه پسند خدا محبوب انسان نباشد، به همين جهت امام سجاد ع از خدای تعالی درخواست مي كنند که حبب الي ما رضيت لي. اعمال خدا حکیمانه است چه مورد پسند ما باشد و چه مورد پسند ما نباشد و حضرت حق برمبنای حکمت خود عمل می نماید و به خواست ما توجهی ندارد چون ما صلاح خود را نمی دانیم. ‌اگر امر خداوند را  نپسنديم رسما مقابل نظر پروردگار قرار گرفته ایم. از خدای سبحان درخواست صبر یا رضایت را نداریم بلکه از او می خواهیم که آنچه مورد پسند اوست محبوب ما باشد.

"وَ يَسِّرْ لِي مَا أَحْلَلْتَ بِي:  و تحمل آنچه را بر من وارد نموده ای آسان ساز"

 از خطرات دیگر اين است كه عرصه گرفتاري و بيماري و بلا بر ما خيلي سخت بگذرد. ‌يكي از دلايل سختي كار اين است كه خدای سبحان را آسان کننده امر قرار ندهیم. كار خدا آسان كردن امور است اگر خود بخواهم گرفتاري را طي كنم سخت است اما به لطف حق آسان مي شود. سختی مربوط به زماني است كه انسان گمان می کند همه چيز باید مطابق ميل او باشد. با این نگاه انسان باید گرفتاري ها را هم طبیعی و عادی بداند نه غير عادي در حالیکه ابتدا مشکل را غير عادي مي بيند وسپس بابت آن غصه مي خورد. باید بدانیم "الدنيا دار بالبلاء محفوفه" که با این دیدگاه وصل انسان به خدای تعال بیشتر میشود. ‌يكي از عواملی كه مشكل را آسان مي كند اميد به رحمت خداي سبحان و انتظار الفرج است.

مشكلات زمانی مشكل واقعی است كه آدم بي خدا باشد "اللهم لا تجعل مصيبتنا في ديننا".

"وَ طَهِّرْنِي مِنْ دَنَسِ مَا أَسْلَفْتُ، و مرا از آلودگی اعمال گذشته پاک نما"

انسان زمان وقوع مشكل باید آن مشکل را نوعی پاک کننده خود از گناه ببیند و گاهی پاک کننده از غفلت است. گاهی نادانسته دیگران را اذیت می کنیم و خدای ناخواسته گرفتار یک بیماری می شویم که دیگران به جهت بیمار شدن ما از اذیت هایمان چشم می پوشند و ما را می بخشند، بیماری مشکل است اما سبب تطهیر ما از مردم آزاری می شود.

"وَ امْحُ عَنِّي شَرَّ مَا قَدَّمْتُ:  و شرّ اعمال گذشته‏ام را از من بزداى،"

 اثر گرفتاري در زندگي انسان اين است كه پيشينه انسان را از آلودگي ها محو مي كند ، زمانهای زیادی انسان از خطاهای خود توبه نمي كند چون آنچه را انجام داده زشت نمی داند. خدای ارحم الراحمین با پیش آمدن مشکل در زندگیش او را از گذشته نازیبایش پاک می کند.

"وَ أَوْجِدْنِي حَلَاوَةَ الْعَافِيَةِ:  و از لذّت عافيت كاميابم نما"

 عافيت برای دين و دنيا، ظاهر و باطن به کار می رود و سلامت در مورد ظاهر.

 خطر دیگر آنست که انسان شيريني عافيت را ادراك نکند. گرفتاري ما در گوشه ای از زندگي قرار دارد اما عافيت همه زندگی را تحت الشعاع قرار می دهد با این نگاه به عافیت می توان گفت گاهی که گرفتاری بر گوشه ای از زندگی وارد می شود باید نگاه را به بقیه امور زندگی معطوف کرد و با خود و دیگران درگیر نشویم، دوم آنکه رهایی از گرفتاری نباید عادی شود بلکه لطف خدا در رهایی از مشکل همیشه مد نظر باشد. یکی از حکمت های نذر کردن در گرفتاري هاي خاص این است که انسان برای آینده اش تدبیر مناسب داشته باشد.  

"وَ أَذِقْنِي بَرْدَ السَّلَامَةِ:  و گوارايى تندرستى را به من بچشان"

از دیگر خطراتی که انسان را تهدید می کند آنست که سلامتی خود را امری عادی بداند. ‌اصل سلامت قلب سليم است كه انسان هنگام ورود به عالم آخرت به آن نیاز دارد باید از خدا بخواهد آن گونه که می پسندند مرا تربیت کند.

 "وَ اجْعَلْ مَخْرَجِي عَنْ عِلَّتِي إِلَى عَفْوِكَ، وَ مُتَحَوَّلِي عَنْ صَرْعَتِي إِلَى تَجَاوُزِكَ،:  و لطفى كن كه از بستر اين مرض به سوى عفو و بخشايش تو راه خلاص يابم، و از اين زمينگيرى به گذشت تو انتقال يافته، "

سلامتی مرا بعد از بيماري به سوی عفوت قرار ده نه آنکه از این بیماری به بیماری دیگر واز این گرفتاری به گرفتاری دیگر روانه شوم.‌ خدايا تحول و انقلابي صورت گيرد که بيماريم تبديل به خوشي و ناراحتيم تبديل به راحتي شود و آنچه در بیماری و گرفتاری به من عنایت کرده ای برایم ماندگار فرما.

"وَ خَلَاصِي مِنْ كَرْبِي إِلَى رَوْحِكَ،:  و از اين اندوه وگرفتارى به راحت تو خلاص يابم، "

 گاهی گرفتاري مرتفع مي شود و انسان خود را در برطرف کردن آن دخیل می داند. چهار عبارت عفوك و تجاوزك و روحك و فرجك يعني خدايا زمانی که گرفتاري مرتفع شد تو را ببينم نه اسبابي كه خودم اتخاذ كردم. خدايا قرار بده خلاصي مرا از اين گرفتاري به سوي راحتي كه از طرف تو بر من وارد مي شود يعني در گرفتاري ها مشرك نشوم. شرك يك فضاي بسيار سمي است كه در لحظه لحظه زندگی انسان سمش اثر می کند خدایا مرا گرفتار سمِّ شرک نکن، بلکه مرا به سوی " روحك و فرجك" ببر که  فقط تو را ببينم و گرفتاري هایم بیشتر مرا به تو نزدیک کند.

"وَ سَلَامَتِي مِنْ هَذِهِ الشِّدَّةِ إِلَى فَرَجِكَ :  و از اين دشوارى به فرج و گشايش تو سلامت يابم،"

خدايا در اوج گرفتاري، سلامتي مرا به جهت فرج خود راهنمايي کن و نگاه مرا از خودت به غير خودت منصرف نكن، جهت دهي مرا توحيدي و يكه شناسی نما. "من لم يشكر الناس لم يشكر الله"« کسی که از مردم تشکر نکند از خدا تشکر نکرده است» به اين معنا نيست که افراد را صاحب قدرت بدانیم بلکه آنها تنها وسيله هستند. خلق را در كنار خدا ديدن نباید به ساختار توحيدی فرد صدمه وارد کند بلکه وحدانیت حضرت حق در هر حالی باید حفظ شود.

هدیه به پیشگاه مطهر امام سجاد علیه السلام صلوات