.

 

شرح دعای عهد

جلسه 1


             در محضر كلاس امام زمان (عج) هستيم اين حضور لطف خاصي است كه از جانب مولي نصيب ما شده است زيرا هر چه معرفت ما نسبت به امام زمان بيشتر باشد پيرو اين معرفت اطاعتمان از ايشان افزون مي‌شود و اگر خدا مددي كند شايد ناممان در صف منتظران ثابت قدم امام زمان ثبت و ضبط شود.

در جلسات قبل به نامهاي متفاوت حضرت نگاه كرديم و نقش اين نامها را در زندگي خويش جستجو نموديم امروز كلاس را با اين عبارت دنبال مي‌كنيم.

رب النور العظيم و رب الكرسي الرفيع

رب النور العظيم خدا خالق نور عظيم است

نور گسترده‌ي عالم چه كسي است نوري كه جهان از پرتو آن روشن است نوري كه همه‌ي موجودات به يمن تشعشع آن زندگي مي‌كنند نوري كه بر هركس بتابد رنگ زندگيش را تغيير مي‌دهد نوري كه رشد آفرين است و ثمر بخش.

پرتو اين نور نه تنها بر زمين و زمينيان تابيده است بلكه آسمان از تلألو او درخشان است همه‌ي موجودات ارضي و سماوي از پرتو اين نور خلق شده‌اند كافر و مسلمان، جن و انس، مَلك و غير ملك، حيوان و جماد همگي به اين نور چشم دوخته‌اند اين نور به غير از وجود امام زمان هر عصر كس ديگري نيست خداوند بر تن هيچ موجودي لباس خلقت نپوشانده است مگر آنكه نور امام بر او تابيده باشد.

در دعاي عديله چنين آمده است بِيُمْنِهِ رُزِقَ الوَراء به يمن و بركت شما همه‌ي مخلوقات روزي مي‌خورند يعني همه‌ي موجودات چه آنها كه با چشم ظاهر درك مي‌شوند و چه موجوداتي كه چشم از دريافت آنها عاجز است همگي از نور وجودي تو تغذيه مي‌كنند هيچ نقطه‌اي از عالم را نمي‌يابيم كه پرتو نورت بر آن نقطه نتابيده باشد.

خدايا تو خالق كسي هستي كه همه‌ي موجودات از عظمت نورانيت او بهره‌مندند.

نكته‌ي قابل توجه در اين عبارت آن است كه نور از ريزترين روزنه‌ها و از وسيع‌ترين فضاها وارد مي‌شود و اين ورود هيچ زحمتي را بر فضا مترتب نمي‌كند فقط كافي است چشم باز باشد تا پرتو نور را دريابد با اين توضيح كسي نمي‌تواند ادعا كند كه از نور وجودي امام زمانش بي‌بهره مانده است زيرا به محض آنكه فرد پنجره‌ي دلش را باز كند نور وارد مي‌شود اين دو همزمان صورت مي‌گيرد لحظه‌اي فاصله ميان بازكردن پنجره‌ي دل و تابيدن نور نيست اين دو مطابق يكديگرند فقط اراده‌ي باز كردن پنجره با خود فرد است.

نور در عالم طبيعت رشد و نمو و كثرت موجودات را در پي دارد اگر گياهي در معرض تابش نور قرار گيرد رشد مي‌كند و اگر از دريافت نور محروم باشد مي‌خشكد و نابود مي‌شود.

نور وجودي امام زمان(عج) اگر بر وجود هر يك از ما بتابد مي‌تواند تحولي عظيم در وجودمان برپا كند نوري كه بر قلب هر كس مي‌تابد به دو شيوه عمل مي‌كند: اول آنكه منيت‌هاي قلب را مي‌سوزاند و از بين مي‌برد و دوم آنكه چون آفتاب در گروه مطهرات است چنانچه نور خورشيد بر زمين بتابد زمين پاك مي‌شود از تابش نور قلب نيز تطهير مي‌شود ابتدا اين نور وجود انسان را پيرايش و بعد آرايش مي‌كند ابتدا آلودگي ها را از بين مي‌برد و سپس دل را پذيراي معارف الهي مي‌كند نور بر هر چيزي در عالم ماده بتابد او را از ظلمت رها مي‌كند و چون بر قلب تابيده شود ظلمت و كدورت هايش را مي‌زدايد و قلب جايگاه ثبوت نور و قدمهاي امام زمان مي‌شود.

آيت‌الله بهجت فرموده‌اند: «در قلب هر شيعه يك مسجد برپاست» اگر اين مسجد را از آلودگيهاي ظاهري و باطني پيراسته كنيم امام زمان در آن قدم مي‌گذارد.

نورالعظيم نوري است وسيع و با شعاع فراوان.

در نگاه عرفاني بايد گفت نوري است كه تمام ابعاد فكري و اعتقادي انسان را در بر مي‌گيرد اين چنين نيست كه اگر كسي اراده كند پشت سر امام زمانش حركت كند نور وجودي حضرت ابعاد اعتقادي او را سامان بدهد و از ابعاد فكريش غافل باشد نور مستقيم، علي السويه بر يك فضا مي‌تابد و هر يك از موجودات تنها در صورتي كه خود را از نور پنهان كنند از گرما و روشنايي آن محروم مي‌مانند.

در اين عالم همه چشمها از درك حقيقت وجود مقدس امام زمان ناتوان است زيرا عالم ماده، حجاب است و حقيقت وجودي حضرات معصومين در اين عالم پنهان و مستور است.

در روايتي چنين آمده است: السَّلَامُ عَلَى الْإِمَامِ الْعَالِمِ الْغَائِبِ عَنِ الْأَبْصَارِ وَ الْحَاضِرِ فِي الْأَمْصَارِ وَ الْغَائِبِ عَنِ الْعُيُونِ وَ الْحَاضِرِ فِي الْأَفْكَارِ1  سلام بر امامي كه از ديدگان غايب است اما در شهرها حضور دارد سلام بر امامي كه چشمها از رؤيت او ناتوانند اما فكرها تا حدودي او را درك مي‌كنند.

روايت ذكر شده دليل و برهاني است بر وجود نوراني بقية الله الاعظم اين روايت ذكر مي‌كند نور هست اما مردم از درك آن غافلند و چشمها از ديدنش عاجز.

يوسف زهرا وجود مقدس بقية الله فرزند مادري است كه نامش نور است «زهرا» به معناي روشنايي و نور است و از فرزند نور آيا مي‌توان توقع ديگري غير از رهايي مردم از ظلمت دنيا داشت؟

و رب الكرسي الرفيع و خداي كرسي رفيع

كرسي رفيع وجود مقدس حضرت صاحب الزمان است، كرسي نشان قدرت الهي است كه بر آسمان و زمين احاطه دارد تركيب كرسي رفيع عبارت عجيبي است گويا در همه‌ي اين عبارت تاكيدي خاص بر عظمت امام زمان نهفته است زيرا كرسي معمولا به محل بلند و مرتفع گفته مي‌شود و خود اين واژه بر همه چيز احاطه دارد اما صفت رفيع كه به كرسي اضافه شده است نشانگر عظمت وجود مقدس امام زمان است مقام ختم الاولياء بر هر كرسي احاطه دارد.

در روايت آمده است امام حسين فرموده‌اند: اگر من حضور قائم آل محمد(عج) را درك كنم خادمش خواهم شد.

همه‌ي عالم خدمتكار وجود مقدس اباعبدالله هستند و ايشان خود تقاضاي خدمتكاري بقية الله را دارند.

كرسي رفيع يعني جايگاهي كه بر ساير جايگاهها احاطه‌ي كامل دارد.

مقام ختم الاولياء كرسي رفيع و بلند مرتبه‌اي است كه خداوند سبحان قدرت خويش را در وجود مقدس ايشان به نمايش گذاشته است ايشان صاحب حكومت و علمدار در كل عالم است و همه‌ي موجودات در قبضه‌ي او قرار دارند.

و رب البحر المسجور و خداي درياي بي‌پايان

مسجور به معناي بي‌پايان و بي‌انتهاست.

وجود مقدس امام زمان بحر مسجور است يعني جايگاه تجلي علم و قدرت و رحمت خداي سبحان . دريايي خروشان از آتش عشق به حق، در اين دريا هر غير خدايي مي‌سوزد و فاني مي گردد و تنها آنچه باقي مي‌ماند جلوه‌هاي خداست.

وجود امام زمان دريايي است بي‌كرانه و بي‌انتها كه هر چه در شناخت حضرت غور كنيم پاياني براي اين دريا نمي‌يابيم اهل دل از آب تعبير به علم كرده‌اند با اين اشاره مي‌توان گفت علم حضرت نامتناهي و پايان پذير است با نزديك شدن به اين دريا از علوم فراواني پرده برداري مي‌شود.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ 

1-  بحارالانوار  ج 99  ص 193 

تعجيل در فرج بقية الله الاعظم عجل الله تعالي فرجه الشريف صلوات