.

اجتناب از تله های احساس

وقتي نوجوان‌ها مأيوس مي‌شوند. دست به بدرفتاري مي‌زنند. در واقع با اين كار دامي پهن مي‌كنند تا پدر و مادر خود را در آن گرفتار كرده و واكنش نشان دهند.

به طور مثال گريه كردن نوجوان سلاح قدرتمندي است كه او مي‌تواند با استفاده از آن پدر و مادر خود را وادار به تسليم كند.

تله‌هاي احساسي مي‌توانند به اشكال مختلف صورت خارجي پيدا كنند گاهي نوجوان از گريه براي جلب توجه كردن، كسب قدرت ، انتقام استفاده مي‌كند.

مؤثرترين راه براي اجتناب از تله‌هاي احساسي اين است كه بگذاريم نوجوان مسؤول احساسات خود باشد. والدين بايد بياموزند كه به روش‌هاي معمول واكنش نشان ندهند. البته مواقعي هست كه پدر و مادر بايد به صحبت‌هاي فرزند خود گوش دهند تا بتوانند او را براي غلبه بر مشكلات خود ياري نمايند. به خاطر داشته باشيد نوجوانان هميشه از احساسات خود براي گستردن تله استفاده نمي‌كنند.

پدر و مادر در حالي كه نوجوان خود را تشويق مي‌كنند تا مسئول احساسات خود باشند، بايد نيم نگاهي نيز به رفتار خود داشته باشند.


نمونه‌هايي از احساسات منفي نوجوانان

خشم: صحبت كردن از افراد خشمگين كار راحتي نيست زيرا اشخاص در شرايط خشم علاقه‌اي به همكاري نشان نمي‌دهند و فقط مي‌خواهند از انرژي خود براي رسيدن به خواسته‌هايشان استفاده كنند.

بي‌اعتنايي، دلسردي، نوجواناني كه از دلسردي براي شكست دادن افراد بالغ استفاده مي‌كنند، به تشويق فراوان احتياج دارند. اينكه مي‌گويند « برايم مهم نيست »‌ بدين معناست كه زمام امور زندگي را در دست ندارند.

اگر نوجوان را در تصميم‌گيريها و زندگي خانوادگي دخالت دهيم، به آنها ثابت مي‌كنيم كه البته مهم هستند پدر و مادر مي‌توانند در زمينه مسائل سياسي و اجتماعي از نوجوان خود اظهار عقيده بخواهند و يا از او در زمينه‌هاي كار منزل و خريد براي خانواده كمك بگيرند.

احساس ملامت و اندوه: احساس كسالت موضوعي است كه نوجوانان از آن شكايت مي‌كنند، پدر و مادر مي‌توانند اوضاع را براي فرزند خود خوشايند‌تر كنند. معمولاً‌ وقتي زندگي بر وفق مراد نيست احساس اندوه به سراغ انسان مي‌آيد. پدر و مادر نبايد تسليم اندوه و افسردگي و احساس كسالت فرزند خود شوند و به درمان بپردازند.

منبع:‌ پدر، مادر ، نوجوان                          مترجم:‌ مهدي قراچه داغي

ادامه دارد.....

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم


محتوای مرتبط