.


برگرفته از سخنرانی  استاد گرامی سرکار خانم زهره بروجردی با موضوع حب (1

جمع آوری توسط  (ص بیستونی

محبت اباعبدالله (ع) احتياج به سه مرحله دارد :

مرحله اول شناخت روز افزون این خاندان که منجر به افزایش عشق قلبي می شود.

‌مرحله دوم اعلام زباني محبت به محبوب است با حداقل روزی صد مرتبه گفتن "السلام علي الحسين وعلي علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین علیهم السلام". البته فرد بهتر است نه تنها محبت داشته باشد بلکه محب پروري كند.

 مرحله سوم اتصاف به اوصاف حسين ع است. اين مرحله محبت اصل محبت است. عشق صادق در دراز مدت رنگ معشوق به عاشق می دهد. اگر این گونه نباشد سير فرد ابتر(ناقص)است.

 محبت سرلوحه نظام وجود است.

اصل نظام عالم  بر مبناي محبت سند زده شده است  خداي سبحان فرمود"كنت كنزا مخفيا فاحببت ان اعرف فخلقت خلقا لكي اعرف" من گنج ناشناخته اي بودم دوست داشتم شناخته شوم خلق را آفريدم تا شناخته شوم. محبت هدف نيست ولي طريقي براي رسيدن است، هدف عبوديت است و غايت بندگي است. فرد تا عاشق نباشد بندگي نمی کند. هرچقدر محبت بيشتر شود معرفت فزونی می یابد و بندگي نسبت به حضرت حق افزايش پيدا مي كند.

عبادت بر مبنای محبت ، اصل عبادت  است.

عبادت بر سه نوع است: گاه عبادت بردگان كه از روي ترس است 2 عبادت تجار كه صرفا براي كسب سود است 3 عبادت احرار كه عبادت عاشقانه است. اصل عبادت عبادت بر مبنای محبت است که فرد لحظه به لحظه از انجام عبادت لذت برد و با آن خوش است ديگران هم از فرد در خوشی هستند. وقتي اين عاشقي نباشد علاوه بر خود به ديگران هم صدمه وارد مي شود.

 

حب و مفاهیم و مصادیق آن در آیات قرآن:

خدمات رسانیهای متعدد محبوب به محب نشان از محبت افزون اوست .

آيه 19 و 20 و 21 سوره حجر وَالأَرْضَ مَدَدْنَاهَا وَأَلْقَيْنَا فِيهَا رَوَاسِيَ وَأَنبَتْنَا فِيهَا مِن كُلِّ شَيْءٍ مَّوْزُونٍ وَجَعَلْنَا لَكُمْ فِيهَا مَعَايِشَ وَمَن لَّسْتُمْ لَهُ بِرَازِقِينَ وَإِن مِّن شَيْءٍ إِلاَّ عِندَنَا خَزَائِنُهُ وَمَا نُنَزِّلُهُ إِلاَّ بِقَدَرٍ مَّعْلُومٍ

ما زمين را بسط و گسترش داديم و در اين زمين كوه هايي قرار داديم و گياهاني هماهنگ رويانديم و معيشت شما را در اين زمين قرار داديم و مخزن همه چيز در اختيار ماست، برايتان در حدي كه لازم است فرود مي آوريم.

آیه نشان ميدهد خداوند در حالي كه محبوب است خدمات رساني ويژه به عشاق دارد و اين نمایانگر محب بودن آن محبوب هست.

خدای محبوب براي بنده محب يك وجود گسترده (الارض) به همراه كوه يقين و عقل (رواسی) قرار داده تا بنده را در عرصه عاشقي محكم كند و زمين وجودي او را از کویر بودن نجات دهد و كمالات مختلفی را به طور موزون در او به نمايش می گذارد و او را با روييدني های خوف و رجا و يقين و شوق و ذوق و صبر و شكر سبز می کند(انبتنا...موزون).

تمام موجودات عالم تحت تسخیر محب صادق خداوند می باشند.

آيه 29 سوره مباركه حجر فَإِذَا سَوَّيْتُهُ وَنَفَخْتُ فِيهِ مِن رُّوحِي فَقَعُواْ لَهُ سَاجِدِينَ

داستان خلقت آدم است. خداي محبوب که محب بنده است، ‌وقتي او را در حريم محبت مشاهده می کند به كليه موجودات توانا ‌و فرمانبر خود بخشنامه مي دهد كه اين بنده من در مسير است خدمات لازم را به او بدهيد. امور ظاهري و باطني زندگي اش را سامان دهيد.

عاشق صادق خداوند متعال همیشه در محدوده امن الهی است.

آيه 42 إِنَّ عِبَادِي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطَانٌ إِلاَّ مَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْغَاوِينَ

وقتي فرد توفيق عاشقي پيدا كند تمام منافع به طرف او جلب مي شود و تمام ضررها از او دفع مي گردد.

خدای محبوب نمي گذارد جنود شيطان بر عاشق وارد شود یعنی پاسبان و دربان عاشق، خود خدای سبحان است اجازه نمی دهد غريبه وارد حریم او شود و وقتي شيطان بر او مسلط نشود يعني جهل حرص بخل حسد و كبر براو مسلط نمی شود و  فكر نا زيبا و فعل نازيبا بر او مسلط نيست.

عاشق صادق خداوند متعال همیشه در حال خوشگذرانی است.

آيه 45 إِنَّ الْمُتَّقِينَ فِي جَنَّاتٍ وَعُيُونٍ

خدای محبوب عاشق را در باغ هاي متعدد قرار می دهد. باغ يعني فضاي پر از لذت. باغ معرفت، باغ محبت و باغ نيت خالص و با غ اعمال خالص. خداوند شرایط خوشگذرانی عاشق خویش را حتی زير تير و نیزه و باران سنگ و سم اسب فراهم می نماید. عاشق او هميشه خوش است.

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم