.

 

گزیده‌ای از کلاس نهج البلاغه (با موضوع پیامدها ) استاد محترم خانم زهره بروجردي     

  توسط خانم  ف . نوربخش  
 ره آورد نماز

خطبه 190 فراز 2 : «وَ إِنَّهَا لَتَحُتُّ الذُّنُوبَ حَتَّ الْوَرَقِ وَ تُطْلِقُهَا إِطْلَاقَ الرِّبَقِ وَ شَبَّهَهَا رَسُولُ اللَّهِ (ص‏) بِالْحَمَّةِ تَكُونُ عَلَى بَابِ الرَّجُلِ فَهُوَ يَغْتَسِلُ مِنْهَا فِي الْيَوْمِ وَ اللَّيْلَةِ خَمْسَ مَرَّاتٍ فَمَا عَسَى أَنْ يَبْقَى عَلَيْهِ مِنَ الدَّرَنِ»

نماز گناهان را فرو مي‌ريزد همچون فرو ريختن برگ از درختان (در فصل پاييز) و طنابهاي معاصي را از گردن‌ها مي‌گشايد. پيامبر اكرم نماز را به چشمه آب گرمي تشبيه فرمود كه بر در خانه انسان باشد و او هر شبانه روز 5 بار خود را در آن شستشو دهد كه بي‌شك چرك و آلودگي در بدنش باقي نخواهد ماند .

حضرت ذنوب را به برگ تشبيه مي‌كنند با وجودي كه برگ ظاهر زيبايي دارد ولي به اين دليل اين تشبيه صورت گرفته كه نماز انسان را سبك مي‌كند و انسان در محضر حق احساس عرياني و دست خالي بودن مي‌كند و خود را از هر چه غير حق است ، تخليه مي‌نمايد .

ذنوب ، حركت را كند مي‌كند و كساني كه نماز نمي‌خوانند نمي‌توانند اين كندي را جبران و سرعت بخشند .

پس اولين ره‌آورد نماز جدايي از گناهان و اسارت هاي مادي و هواي نفس و رذائل اخلاقي و دومين آن تند كردن سرعت سير و سومين آن آمرزش گناهان است و چهارمين ره‌آورد نماز تطهير و شستشوي معنوي و رسيدن به قرب حق است حال ممكن است اين شستشو تنها از گناه نباشد بلكه از كدورتي است كه رسما گناه نيست ولي مانع وصل و قرب است .

هديه به پيشگاه مطهر اميرالمومنين عليه السلام صلوات