.

 

گزیده‌ای از کلاس نهج البلاغه (با موضوع پیامدها ) استاد محترم خانم زهره بروجردي     

  توسط خانم  ف . نوربخش  
پيامد ترك امر به معروف و  نهي از منكر

خطبه 234 فراز 7 « فان الله سُبْحَانَهُ لَمْ يَلْعَنِ الْقَرْنَ الْمَاضِيَ [الْقُرُونَ الْمَاضِيَةَ] بَيْنَ أَيْدِيكُمْ إِلَّا لِتَرْكِهِمُ الْأَمْرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ النَّهْيَ عَنِ الْمُنْكَرِ فَلَعَنَ اللَّهُ السُّفَهَاءَ لِرُكُوبِ الْمَعَاصِي وَ الْحُلَمَاءَ لِتَرْكِ التَّنَاهِي»

خداوند سبحان مردم قرون پيشين را از رحمت خود دور نساخت جز به اين سبب كه امربه معروف ونهي از منكر را ترك كردند لذا افراد سفيه و نادان را به سبب گناه، دانايان را به علت ترك نهي از منكر از رحمت خود دور ساخت .

حضرت مي‌فرمايند: مهمترين خطاي مردم ترك امربه معروف و نهي از منكر است زيرا اجراي همه احكام الهي وابسته به زنده نگه داشتن اين وظيفه الهي است و هرگاه اين دو وظيفه برپاداشته شود همه فرائض برپا خواهد بود و اگر رها شود، فرائض ديگر دستخوش فنا و نابودي خواهد شد .

البته نكته مهم اين است كه ابتدا بايد امربه معروف و نهي از منكر در درون ما صورت بگيرد يعني خود را به هر فضيلتي امر و از هر رذيلتي نهي كنيم سپس به اصلاح جامعه بپردازيم و مسئله مهم تر اينكه قضيه، امر است نه خواهش كردن يعني قاطعانه با حفظ شرايط اين دو امر را بايد احيا كرد.

حال حضرت مي‌فرمايند پيامد انجام ندادن اين امر الهي دوري از رحمت و ملعون واقع شدن است و دومين پيامد آن قرار گرفتن در زمره سفها و بي‌عقلان است .

هديه به پيشگاه مطهر اميرالمومنين عليه السلام صلوات