.

 

گزیده‌ای از کلاس نهج البلاغه (با موضوع پیامدها ) استاد محترم خانم زهره بروجردي     

  توسط خانم  ف . نوربخش  
ره آورد عبادات

خطبه 234 فراز 34: « وَ عَنْ ذَلِكَ مَا حَرَسَ اللَّهُ عِبَادَهُ الْمُؤْمِنِينَ بِالصَّلَوَاتِ وَ الزَّكَوَاتِ وَ مُجَاهَدَةِ الصِّيَامِ فِي الْأَيَّامِ الْمَفْرُوضَاتِ تَسْكِيناً لِأَطْرَافِهِمْ وَ تَخْشِيعاً لِأَبْصَارِهِمْ وَ تَذْلِيلًا لِنُفُوسِهِمْ وَ تَخْفِيضاً لِقُلُوبِهِمْ وَ إِذْهَاباً لِلْخُيَلَاءِ عَنْهُم‏»

و به همين جهت است كه خداوند بندگان با ايمان خود را با نمازها و زكاتها و مجاهدتها به وسيله روزه واجب از بغي و ظلم و كبر حراست فرموده تا اعضا وجوارحشان آرام شود چشمانشان خاضع و نفوس آنان آرام گردد و قلبهايشان خضوع پذيرد و تكبر را از آنان بزدايد.

فلسفه مهم عبادت :

1-  درهم شكستن انگيزه‌هاي كبر و غرور است، ‌هيات نماز، ‌هيات خضوع درمقابل حق است و زكات و پرداخت به مستمندان، تكبر را از روح ثروتمند مي‌زدايد و روزه انسان را در صف فقرا و مستمندين قرار مي‌دهد .

2-  عليهذا نتيجه اين عبادات رسيدن اعضا و جوارح به آرامش  و سكونت و دوري از دغدغه و اضطراب است .

3-  عبادات باعث خشيت چشم و ترس توام با حيا مي‌شود .

4-  عبادات، ذلت انسان را درمقابل خداي عظيم به نمايش مي‌گذارد و از طرفي ذلت به معني نفوذپذيري است يعني عبادات باعث مي‌شود كه فرد خاضع تحت نفوذ حضرت حق قرار گيرد و متمسك به انواع صفات و اسامي مبارك او گردد و زمين وجود او رام و ذليل خداوند ‌شود .

5-  عبادات باعث خفض قلب مي‌شود يعني احساس اوج خضوع در درون و باطن و بيرون و ظاهر .

6-  مهمترين ره‌آورد عبادت ، دوري از تخيل كبر و نسبت دادن همه فضائل به خداي سبحان و ناديده گرفتن حول و قوه شخصي و دفع منيت است.

هديه به پيشگاه مطهر اميرالمومنين عليه السلام صلوات