.

 

گزیده‌ای از کلاس نهج البلاغه (با موضوع پیامدها ) استاد محترم خانم زهره بروجردي     

  توسط خانم  ف . نوربخش  
ره آورد تكبر

1-  خطبه 234 فراز 4: «ِ أَ لَا تَرَوْنَ كَيْفَ صَغَّرَهُ اللَّهُ بِتَكَبُّرِهِ وَ وَضَعَهُ بِتَرَفُّعِهِ فَجَعَلَهُ فِي الدُّنْيَا مَدْحُوراً وَ أَعَدَّ لَهُ فِي الْآخِرَةِ سَعِيرا»

نمي‌بيند چگونه خداوند شيطان را محض تكبرش به شدت تحقير كرد و به سمت گردنكشي به چاه سرافكندگي انداخت ؟ پس او را در دنيا طرد از رحمت نمود و براي وي در آخرت آتش فروزان مهيا ساخت.

قانون خداي سبحان در همه عوالم يكسان است. اگر تكبر چه در عالم ملكوت و چه در عالم ملك رخ دهد هر دو يك پيامد دارد و آن صغارت و كوچكي تكبر كننده است يعني خداي سبحان به متكبر نسبت كوچكي و حقارت مي‌دهد، ‌وقتي بنده‌ها كسي را كوچك حساب كنند ولي خدا او را بزرگ بشمارد و تحويل بگيرد ، جاي هيچگونه نگراني نيست . ولي اگر اين امر برعكس باشد و خداوند فردي را كوچك بداند ابتداي گرفتاري و حقارت بنده خواهد بود.

1-  انسان متكبر توسط خداي سبحان از منزلت برتر فرود مي‌آيد چنانچه شيطان پس از 6000 سال عبادت از منزلت و مقام عابدين پايين آمد و حقير شمرده شد .

2-  متكبر در دنيا رانده شده و از رحمت حق بدور و ملعون واقع مي‌شود . و نتيجه آن رانده شدن از جايگاه بندگي و توفيقات و كمالات وخيرات است.

3-  متكبر در آخرت هم در شعله‌هاي مشتعل غضب حق قرار مي‌گيرد زيرا متكبر در دنيا هم گرفتار شعله غضب و خشم ومعصيت و جهالت بوده است .

فراز 6 : «ِ فَاعْتَبِرُوا بِمَا كَانَ مِنْ فِعْلِ اللَّهِ بِإِبْلِيسَ إِذْ أَحْبَطَ عَمَلَهُ الطَّوِيلَ وَ جَهْدَهُ الْجَهِيدَ وَ كَانَ قَدْ عَبَدَ اللَّهَ سِتَّةَ آلَافِ سَنَةٍ لَا يُدْرَى أَ مِنْ سِنِي الدُّنْيَا أَمْ مِنْ سِنِي الْآخِرَةِ عَنْ كِبْرِ سَاعَةٍ وَاحِدَةٍ»

از برنامه حضرت حق در رابطه با شيطان عبرت بگيريد كه اعمال طولاني و سختكوشي او، بخاطر يك ساعت تكبر تباه شد در صورتيكه خداوند را 6 هزار سال بندگي كرد كه معلوم نيست از سالهاي دنيايي است يا سالهاي آخرتي كه هر روزش هزار سال دنيايي است .

پس اولين پيامد تكبر در اين فراز حبط اعمال است زيرا سازندگي، كاري پيچيده و طولاني است اما تخريب كاري ساده و آسان و سريع است. ابتداي غفلت شيطان با يك تكبر شروع شد ولي چون دوام پيدا كرد و ندامتي در آن مشاهده نشد، ‌از حبط عمل محفوظ نماند و تلاش او نابود شد .

و دومين پيامد تكبر اخراج از بهشت است يعني خارج شدن از جمع خوبان و حيطه كمال و انجام خيرات و توفيقات .

هديه به پيشگاه مطهر اميرالمومنين عليه السلام صلوات