.

 

گزیده‌ای از کلاس نهج البلاغه (با موضوع پیامدها ) استاد محترم خانم زهره بروجردي     

  توسط خانم  ف . نوربخش  
ره آورد عمل به واجبات

خطبه 166 فراز 1 : «الْفَرَائِضَ الْفَرَائِضَ أَدُّوهَا إِلَى اللَّهِ تُؤَدِّكُمْ إِلَى الْجَنَّة»

واجبات، واجبات در انجام دادن آنها براي خدا كوتاهي نكنيد كه شما را به سوي بهشت مي‌برد تصور افراد متدين اين است كه انجام مستحبات تقرب بيشتري فراهم مي‌كند اما حضرت مي‌فرمايند تعالي و تكامل و وصل به حق در گرو انجام واجبات است البته واجباتي كه شرع مطهر فرموده نه واجباتي كه با سليقه شخصي از آن چيزي را كم و زياد كرده باشيم. تاكيد حضرت بر أَدُّوهَا إِلَى اللَّهِ به اين دليل است كه تنها واجبي قرب آفرين است كه به خاطر خدا انجام پذيرد يعني نه به دليل انجام وظيفه و رفع تكليف و نه به سبب كسب پاداش بلكه انجام واجبات فقط به سبب قرب به حق.

اما خداي سبحان ره‌آورد اين اخلاص در واجبات را بهشت، آرامش، آسايش محض، قرار گرفتن در جمع خوبان و نيل به خواسته‌هاي لايتناهي و افزودن علم و معرفت و رسيدن به خير و كمال قرار داده است كه همگي اين ويژگيها در كلمه جنّت جمع شده است، چه جنت اخروي كه نعمات در آن مشخص است و چه جنت دنيوي كه در اثر انجام واجبات جنود عقلاني به ميدان مي‌آيد و درون انسان را پر از آرامش مي‌كند و از هرگونه رذائل اخلاقي بدور و مبري مي‌كند .

پس وقتي در روايت مي‌فرمايد مستحبات سير را سرعت مي بخشد يعني ابتدا بواسطه واجبات در راه و جاده قرار بگيريد سپس بواسطه مستجبات سرعت را افزايش دهيد.

هديه به پيشگاه مطهر اميرالمومنين عليه السلام صلوات