.

 

گزیده‌ای از کلاس نهج البلاغه (با موضوع پیامدها ) استاد محترم خانم زهره بروجردي     

  توسط خانم  ف . نوربخش  
پيامد تقيّد به جاهليّت

خطبه 165 فراز 2 : « لَا تَكُونُوا كَجُفَاةِ الْجَاهِلِيَّةِ لَا فِي الدِّينِ تَتَفَقَّهُونَ وَ لَا عَنِ اللَّهِ تَعْقِلُونَ كَقَيْضِ بَيْضٍ فِي أَدَاحٍ يَكُونُ كَسْرُهَا وِزْراً وَ يُخْرِجُ حِضَانُهَا شَرّا»

همچون سنگ دلان دوران جاهليت نباشيد كه نه آگاهي از دين داشتند و نه به دستورات الهي مي‌انديشيدند مبادا همچون تخم افعي درمحل تخم گذاري پرندگان باشيد كه شكستن آن گناه است زيرا گمان مي‌رود تخم پرنده باشد ولي جوجه آن شر و زيانبار است (چون در حقيقت تخم افعي است.)

در دوران جاهليت مردم تفقّه در دين نداشتند و خداي سبحان را نمي‌شناختند و تربيت ديني نداشتند و مردمي خشن و بي‌انصاف و در مجموع براي جامعه مشكل آفرين بودند و نه به صغير جامعه رحم مي‌كردند نه از كبير آن پند مي‌گرفتند و اينها همه نمونه كوچكي از پيامدهاي جاهليت در كلام اميرالمومنين است .

توضيحاً اينكه افراد چه در جاهليت گذشته چه در جاهليلت فعلي در امور ديني سطحي نگر و با ديد قشري به مسائل ديني مي‌نگريستند و تمام توان خود را براي دريافت عميق احكام شريعت به كار نمي‌گيرند. در دوره جاهليت قبل از پيامبر بسياري از مردم بت پرست بودند يعني بي‌دين نبودند خانه خدا را طواف مي‌كردند ولي به صورت عريان و با كف و سوت، علاقمند به فرهنگ بودند ولي در حد بلاغت و ادبيات و امور ظاهري و به امور حقيقي و باطن آن بي‌اهميت بودند . براي آنها پرستش مهم بود حال چه پرستش بت يا پرستش خدا يا پرستش پول و مقام و شهرت و ....

حضرت در مثالي كه آوردند در واقع به اين امر اشاره مي‌كنند كه انسان خشن و سنگ دل صورتش انسان است و درونش مملو از شر و فساد همچون تخمهايي كه صورتش تخم پرندگان است و درونش افعي خطرناك .

پس اگر بخواهم فضاي جاهليت را در عصر فعلي از خود دور نماييم بايد علي الدوام شناخت خدا را تقويت كرده و افعال و صفات حق واحكام شريعت را بادقت مورد بررسي قرار دهيم .


هديه به پيشگاه مطهر اميرالمومنين عليه السلام صلوات