.

 

گزیده‌ای از کلاس نهج البلاغه (با موضوع پیامدها ) استاد محترم خانم زهره بروجردي                                                                                 توسط خانم  ف . نوربخش  

ره آورد پذيرش نصيحت

 خطبه 147 فراز 12 «أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّهُ مَنِ اسْتَنْصَحَ اللَّهَ وُفِّقَ وَ مَنِ اتَّخَذَ قَوْلَهُ دَلِيلًا هُدِيَ لِلَّتِي هِيَ أَقْوَم‏»

اي مردم آن كس كه از خداوند نصيحت بپذيرد موفق مي‌شود و آن كس كه سخن او را دليل و راهنماي خويش قرار دهد به استوارترين راه هدايت برمي‌گردد .

نصيحت ازماده نصوح به معني عسل بدون موم و خالص است اگر انسان خالصانه توصيه‌هاي الهي را بپذيرد و اساساً در هر امري طلب اخلاص كند حتما فرد موفقي خواهد شد .

در رابطه با توفيق روايتي مي‌فرمايد: نعم الرفيق التوفيق بهترين همراه و هماهنگ، توفيق و موفقيت در كارهاست كه بواسطه اخلاص و طلب و درخواست ما از خداي سبحان بوجود مي‌آيد .

معناي ديگر نصوح ، خياطت و دوختن پارگيهاست . اگر هر كس درهر رتبه‌‌ي ايماني كه قرار دارد از خدا بخواهد پارگي‌ها و شكافهاي زندگيش كه جدايي از حق و عترت است ، دوخته و پر شود به دنبال آن حقيقت انساني و اخلاص و موفقيت جلوه‌گر خواهد شد .

پس اگر در زندگي طلب وفق و هماهنگي داشتيد اما به آن مطلوب نرسيديد به دليل اين است بطور جد از خداي سبحان مدد نخواسته و به سراغ خلق خدا و اسباب و واسطه‌ها سوق داده شديد .

ره‌آورد بعدي پذيرش گفتار و توصيه‌هاي الهي، هدايت است يعني به درست ترين و قائم ‌ترين راه خواهيم رسيد مشروط بر اينكه بطور محكم به تمام گفتارهاي الهي متمسك شويم نه اينكه بعضي را بپذيريم و از بعضي سرپيچي كنيم. گروهي از مردم قرآن را مي‌خوانند اما نه به عنوان دليل راه بلكه قصد و غرضهاي غير خالصانه ديگري در اين قرائت لحاظ مي‌شود در اين صورت به هدايت قطعي نخواهند رسيد و از بركات آن استفاده نخواهند كرد.
اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم