.

 

گزیده‌ای از کلاس نهج البلاغه (با موضوع پیامدها ) استاد محترم خانم زهره بروجردي    

 توسط خانم  ف . نوربخش  

پيامد ترك سنت پيامبر صلي الله عليه وآل و سلم

خطبه 145 فراز 5 « وَ مَا أُحْدِثَتْ بِدْعَةٌ إِلَّا تُرِكَتْ بِهَا سُنَّةٌ فَاتَّقُوا الْبِدَعَ وَ الْزَمُوا الْمَهْيَعَ إِنَّ عَوَازِمَ الْأُمُورِ أَفْضَلُهَا وَ إِنَّ مُحْدَثَاتِهَا شِرَارُهَا»

هيچ بدعتي ايجاد نشد مگر اينكه سنتي با آن متروك گشت بنابراين از بدعتها بپرهيزيد و راه راست و روشن را رها نكنيد چرا كه سنت‌هاي ريشه دار پيشين (اسلام) برترين امور است و بدعتها بدترين كارهاست .

بدعت به معني افزودن و يا كاستن چيزي از دين است بدون آنكه دليل معتبري داشته باشد. بدعت گناه محسوب مي‌شود و تمام انشعابها و اختلافها و انحرافاتي كه در امت اسلامي بوجود آمده است از ناحيه بدعتهاست كه بواسطه ترك سنت پيامبر اعظم پايه‌گذاري شده است در واقع هر بدعتي نشان مي‌دهد كه مسيري ، روشي و سيره‌اي از آموزشهاي پيامبر ترك شده است لذا اميرالمومنين سفارش مي‌فرمايند كه راه روشن و مستقيم را طي كنيد و در امور شبهه‌ناك كه به حقيقتش يقين نداريد گام نگذاريد .

گاهي با نوآوريهاي غيراصولي قصد جذب جوانان را داريم در حاليكه شريعت «نه» مي‌گويد بلكه مي‌گويد به آنچيزي عمل كنيد كه مورد پسند خداست كه خداي سبحان خودش رضاي جوان و پير و مرد و زن را فراهم مي‌كند .

پس بواسطه ترك سنت زمينه ايجاد بدعت فراهم مي‌شود و به جاي رضاي الهي رضاي نفس جايگزين خواهد شد .

اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم