.

وظايف اولياء و مربيان در دوره بلوغ نوجوانان

يكي از مهمترين وظايف اولياء و مربيان در دوره بلوغ اينست كه بايد نوجوانان را ياري كنيم تا اين سن بحراني را به راحتي بگذرانند و به جاي تأمين آرامش كه بدان سخت نيازمندند، موجبات نگراني و دلواپسي بيهوده‌شان را فراهم نكنيم، زيرا هر گونه اقدام تند و ناآگاهانه با نوجوانان ، در اين سنين پر آشوب سبب اضطراب بيشتر آنها و استفاده از تجربه‌هاي خطرناك از سوي آنان مي‌شود. بنابراين اولين مرحله ايجاد ارتباط اطمينان بخش بين اولياء و مربيان با نوجوانان مي‌باشد روحيه دادن و گفت و شنود صميمانه اين رابطه را آسانتر مي‌كند.

هر چند ايجاد ارتباط نزديك با آنان، در اين دوره مشكل است و اين همان موردي است كه بسياري از پدران و مادران، با همه كوشش و علاقه‌اي كه در اين راه نشان مي‌دهند، كمتر موفق به تماس صميمانه و درك فرزندان آنها مي‌شود و همواره از اين موضوع رنج مي‌برند. اين عدم تفاهم،‌ بين والدين و كودكان نيز هست كه به علت تفاوتهاي عميق ساختار ذهني و بينش آنان با ما مي‌باشد، كه اين فاصله در مورد خردسالان طبيعي به نظر مي‌رسد، بدون دلشوره از آن مي‌گذريم و تحمل مي‌كنيم. امّا درباره فرزندان نوجوان، آشفته و نگران مي‌شويم.

چنانچه درباره فرزندان نوجوان خود هم با شكيبايي و متناسب با شناخت قبلي از روحيات هر يك از آنان اقدام كنيم، كمترين مورد نگراني به وجود نخواهد آمد. اولياء نبايد نوجوان را گاهي كودك و گاهي نوجوان به حساب آورند و رفتار و واكنش‌هاي ما با آنان از ديدگاههاي سني متفاوت باشد.

در اين دوره سني ، هميشه آنان را نوجوان بشناسيم. در بسياري موارد اشتباه و ندانم‌كاري اولياء موجب دوري و فرار نوجوانان از ما مي‌گردد و اين همان مشكلي است كه خود در دوره نوجواني خويش از آن گله و شكايت داشتيم.

ادامه دارد....

منبع: بلوغ، مشكلات رواني جوانان و نوجوانان ، افت تحصيلي               اكرم (گيتي) حيدري

اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم


محتوای مرتبط