.


اهمیت نزله در پیدایش بسیاری از بیماری‌ها

 از نظر ابن سینا: نزله ماده ایست که در مغز و ریه تولید شده و خود را به فضاهای حلق و بینی و چشم و گوش و از آنجا به هر نقطه ای از بدن تا دوردست ترین نقاط آن می رساند.            

  تفاوت های نزله سرد از نزله گرم

1. حرارت نزله : بدین معنا که نزله سرد از سردی مزاج یا سردی محیط یا حالات روحی سرد کننده پدید می آید ، حال آنکه نزله گرم از گرمی مزاج یا گرمی محیط یا حالات روحی گرم کننده به وجود می آید.

1.غلظت نزله : معملاً نزله سرد غلیظ است ولی نزله گرم رقیق و آبکی  سیال می باشد.

2.تأثیر پذیری نزله ها بر لوزتین و بینی : نزله سرد ، در بینی و گلو، درد ایجاد می کند حال آنکه نزله گرم سوزش و آلرژی. همانگونه که میکروبها در گلو چرک ایجاد نموده و بیشتر درد ایجاد می کنند اما ویروسها اکثراً سوزش و التهاب در گلو و  لوزه ها ایجاد می نمایند .

3.تأثیر پذیری نزله ها از تب: بیماری ایجاد شده با نزله سرد ، با تب کردن بهبود می یابد حال آنکه سرما خورده ناشی از نزله گرم از تب کردن بهره ای نمی بیند و گاه بدتر هم می شود . فلسفه پیدایش بخور سرد و گرم نیز بر همین اساس شکل می گیرد و کسانی که نزله سرد دارند احتیاج به بخور گرم و کسانی که نزله گرم دارند به بخور سرد نیاز پیدا می کنند . گاه لازم می شود که در جریان یک بیماری سرماخوردگی و در روزهای نخست بیماری نزله ای ، از بخور سرد و از روز دوم یا سوم به بعد از بخور گرم استفاده شود.      

4.میزان جذب نزله ها در سر و گردن : نزله سرد چون غلیظ تر است بیشتر در فضاهای مربوط به حلق و بینی جذب می شود و مقادیر کمتری از آن به پایین،دست بدن منتقل می شود لیکن نزله گرم چون سیال تر است فوراً به نقاط پایین دست تر از سر و گردن مثل فم معده منتقل شده و در ناحیه سر و گردن کمتر جذب می گردد.

5.توأم بودن نزله سرد با سردرد: نزله سرد با سردرد بیشتری توأم است و در نتیجه بهتر متوجه وجود آن می شویم و از طرفی سردرد معمولی ( یا میگرن ) توأم با نزله سرد، نزله ها را متوجه جذب بیشتری در ناحیه سر و گردن می نماید. اما نزله گرم ، کمتر با سردرد توأم است و لذا به دلیل سیالیت بیشتر و نیز عدم همراهی آن با سردرد ، به سرعت از ناحیه سر و گردن عبور کرده و خود را به نقاط پایین دست تر بدن می رساند.

6.نقاط نزله گیر در بدن: نزله سرد بیشتر در سر  و گردن گیرنده دارد لیکن نزله گرم در نقاط پایین دست بدن (مثلاً در معده ، روده، رکتوم و ...)

راههای تشخیص سردی یا گرمی نزله ها از طریق سر و گردن

1.علائم نزله سرد در سر و  گردن: وجود خلط غلیظ سبز رنگ (چرکی ) یا سفید رنگ (بلغمی) و خلط سرد، درد گلو، درد بینی ، سرفه های خلط دار و مرطوب،درد پیشانی و گونه ها، احساس سردی سر و صورت و پیشانی در لمس بیشتر علائم در بینی اتفاق می افتد تا در گلو ( به دلیل مجاورت سینوسهای صورت با بینی ) ، و بالاخره تخفیف یافتن علائم در همراهی آن با تب یا بخور گرم می باشد .

2.علائم نزله گرم در سر و گردن: وجود خلط رقیق در بینی یا حلق ، زردبودن یا مایل به سرخی آب دهان، وجود بخار و حرارت زیاد در آب دهان و گلو، سوزش گلو، سوزش بینی ، احساس حرارت و گرمی سر و صورت در لمس، بیشتر علائم نزله گرم در گلو اتفاق می افتد تا در بینی و پیشانی یا گونه ها ، عدم بهبودی بیمار با تب کردن و تخفیف یافتن علائم با بخور سرد می باشد.

زمان تحرکات نزله ای در بدن

بیشترین زمان حرکت نزله از تولید آن تا محل اعمال اثر ، صبحگاهان و در وقت سحر یا در سایر اوقات بیدار شدن از خواب می باشد. شاید یکی از دلایل سحرخیزی به توصیه علما و بزرگان دین ما اعتقاد به بیدار شدن افراد در وقت سحر و انجام مناجات و نماز و راز و نیاز به درگاه دوست ، همین جلوگیری از حرکت نزله نابجا به سوی اندامهای پایین دست بوده باشد. زیرا مثلاً به طور علمی در مورد قلب، ثابت شده است که مواد نیتروژن دار گشاد کننده عروق و مفید در تقویت اعمال قلبی نیز در همین ساعات سحرگاهی همزمان با بیدار شدن از خواب ، تولید گردیده و موجب تقویت و سلامت هر چه بیشتر قلب می گردد، در صورتی که اگر کسی به طور مداوم در این ساعات صبحگاهی از خواب بیدار نشود سرانجام کار ، دچار سکته یا امراض قلبی بیشتری نسبت به سایرین خواهد شد. به نظر می رسد که یکی از علل سلامتی و طول عمر بیشتر افراد قدیمی ، سحرخیزی آنان بوده باشد لذا از جمله درمانهای نزله : ممانعت از تولید و تحرکات سیال نزله ای با بیدار شدن به موقع از خواب در وقت سحر می باشد، خورانیدن پوره بادام مخلوط شده در عسل در وقت سحر ، پوشانیدن متداوم سر بیمار با کلاه و یا ریختن متناوب آب گرم بر سر مریض (دوش آب گرم بر ناحیه سر و گردن) نیز از دیگر روشهای درمانی ضد نزله ای سرد محسوب می شوند.

بخش عمده ای از نزله ها از طریق سوراخها و منافذ مغزی ، مستقیماً وارد فضاها و حفرات سر و صورت مثل گوش و حلق و بینی می شوند و نقش نزله ای خویش را به معنای واقعی و معروف خود و به طور مستقیم در آنجا بازی می کنند .

اگر تصور می کنید که نزله ها به دلیل انسداد مسیر راه فوق، زمینگیر شده و در داخل مغز آدمی برای بیمار در آینده اتفاق خواهد افتاد! مثل بیماران اسکیزوفرنی و مجنون . یعنی در این حالت ، نزله ها به سرعت و در حجم زیادی وارد خون یا مایع مغزی نخاعی شده و آنگاه جنون یا مرگ و نابودی شخص ازخیلی از جهات دیگر حتمی و قطعی می شود. لذا به متخصصان محترم اعصاب و روان متذکر می شویم که یکی از دلایل نامعلوم شروع ناگهانی امراض روانپزشکی همین انسداد مسیر مستقیم خروج نزله از طرف مغز به سمت گوش و حلق و بینی می تواند بوده باشد که دانستن این موضوع می تواند راهنمای مفیدی برای شروع درمان بیماران اعصاب و روان جدید بوده باشد. همچنین کشیدن انفیه به بینی ، استفاده از بخورات گرم یا سرد مغزی ، رایحه درمانی تخصصی و چکاندن قطره های تخصصی به داخل بینی در اولین روزهای شروع امراض روانی ممکن است از وخامت اوضاع بیماران کاسته و یا اینکه سریعاً آنها را به سمت درمان رهنمون کند.

مغز برای تولید نزله ، به عوامل درونی و بیرونی از بدن احتیاج دارد . عامل درونی را بیشتر اخلاط مشهور چهارگانه می سازند . پس مغز تحت تأثیر عوامل درونی ( اخلاط چهارگانه ) از طرفی و عوامل محیطی ( نحوه تغذیه ، سردی ، گرمی و حالات روحی و عصبی ) از طرف دیگر ، نزله خود را می سازد و در اوقات خاصی مثل صبح زود و سایر اوقات بیدار شدن از خواب ، آنرا مستقیماً به سمت پایین یعنی از فضای داخلی مغز به فضاهای سر و صورت ( مثل فضاهای بینی ، گوش ، دهان و چشم) می ریزد . نزله ریخته شده به فضاهای مزبور تحت عناوین زکام، نزله ، موکوس  یا جذب موضع سر و صورت می شود و یا از آنجا مستقیماً به بیرون از بدن پرتاب می شود و یا اینکه مجدداً به سیر نزولی خود تا ریه، معده ، روده و یا حتی به طور مستقیم تا خود مقعد ادامه  طریق می دهد و در این مسیر هر بافت نزله گیری را شناسایی کند به خود آلوده می کند ( مثلا ًبر روی زبان می ریزد و بسته به نوع نزله، آنرا بزرگ یا پهن یا حتی کوچک می کند یا مثلاً بر تارهای صوتی حلق می ریزد و صدا را به کلی تغییر داده و بلند ، کلفت یا ضعیف می کند و یا برریه ها می ریزد و سرفه یا آسم ایجاد می کند و یا مستقیماً به معده ریخته زخم معده یا خرابی دریچه های معده ای ایجاد می نماید و یا اینکه به روده ها ریخته و کولیت یا نفخ شدید ایجاد می کند . یا ممکن است نزله از طریق جذب مخاطی در طول مسیر ریزش خود ویا از طریق جذب روده ای دستگاه گوارش و نظایر آن، وارد سیستم گردش خون بدن شده و پس از تغییر شکل بیوشیمیایی تحت عنوان خلط خونی ( بلغم ، سودا ، صفرا و دم ) خود را به طور غیر مستقیم به سایر بافتهای هدف برساند ( مثلاً به رحم برساند ومیوم ایجاد کند یا به پروستات برساند و تورم ایجاد کند . بنابراین نزله های اضافی را از همان مرحله تولید حتی الامکان به بیرون از بدن برانید ورنه ممکن است سلامتی اشخاص تحت تأثیر سوء قرار بگیرد .

درمان نزله

درمان های مشترک در انواع مختلف نزله های سرد یا گرم

1-    انجام بخور سندروس در هر شب

2-    پرهیز اکید از نوشیدن آب و مایعات

3-    غرغره آب انار یا قابضات دیگر در طول شبانه روز در چندین مرحله.

4-    خوردن عناب + سه پستان+ گل اروانه+گل بنفشه بصورت جوشانده .

5-    بیدار شدن از خواب در وقت سحر و پرهیز از خواب سنگین دربعدازظهر.

6-    خوابیدن گه گائی بیمار بر روی شکم به منظور تسهیل در خروج نزله های مغزی از بینی.

7-    تجویز انفیه یا عطسه آور در مراحلی که از پخته بودن نزله در مغز مطمئن هستیم ( یعنی از روزهای دوم یا سوم بیماری به بعد).

8-    تنقیه آنال با آب جو(دم کرده صاف شده جو) که زوائد و نزله های اضافی بدن را به خوبی از طریق روده بزرگ فرو می کشد.

9-    گرفتن روزه 24 ساعته یا حداقل جلوگیری از پرخوری بیمار و یا جلوگیری از خوابیدن او با شکم سیر، در هنگام بیماری سرماخوردگی یاآلرژی نزله ساز.

10-در هنگام هجوم نزله ها بر بدن مثل حالت سرماخوردگی ترجیحاً تا سه شبانه روز به جز آش جو ، غذای دیگری نخورید و از خوردن غذاهای سرخ کرده ، ترش و بسیار سرد و محرک بپرهیزید ، مصلح آش جو نیز عسل می باشد.

11-اینگونه بیماران نزله ای بایستی کمتر دراز بکشند زیرا در غیر اینصورت ماده بیماری زا و نزله ای می تواند به میزان بیشتری به سوی حلق سرازیر شود و بهتر است بیماران غالباً به حالت نیمه نشسته به سر برده و استراحت کامل کنند و همچنین بر سر کار هم نروند، استراحت در بستر از واجبات درمان بیماران سرماخورده، آنفلونزایی و آلرژیک شدیداً نزله ای می باشد. زیرا در غیر اینصورت حجم تولید نزله ها بیشترشده و روند بیماری درافراد مستعد ،گاه از هفته ها تا ماهها طول خواهد کشید.

12-خوردن شربت ساده خشخاش در افراد کم خواب ، خوردن شربتی از خشخاش + شکر سرخ ، یا نبات در افراد معمولی ، این کارها به منظور تنظیم خواب  از طرفی و رفع عطش از طرف دیگر تدارک دیده شده است.

13-استفاده خوراکی از صمغ صنوبر در اشخاصی که به طور چهار فصل یا در فصول سرد و گرم سال توأمان از وجود نزله سرد و گرم رنج می برند .

14-انجام بخور ترکیبی از گیاهان سرد و گرم مثل ترکیب بنفشه همراه با انیسون.

15-ریختن قطراتی از اسانس گیاهان سرد و گرم متضاد به روی بالش خواب مثل اسانس بنفشه و نعناع به منظور رایحه درمانی مفید.

درمان اختصاصی نزله سرد

ضمن پوشانیدن سر با کلاه و شال و استفاده مرتب از ماسک دهانی و پوشانیدن لباس گرم و پشمی و جلوگیری کننده از سرمای محیط در دو زمان مختلف از شبانه روز ، خوردن ضد نزله های گرم نیز به طور جداگانه توصیه می شود: صبح ها وقت سحر، خوردن ترکیبی از بادام و عسل یا ترکیبی از فلوس + هلیله زرد + عسل که طرز تهیه ضد نزله اولی به این صورت است که مقدار 50- 100 گرم از پودر شده نرم بادام را در یک کیلوگرم عسل حل نمایید. و طرز تهیه ضد نزله دومی عبارت است از مقدار مساوی 50 گرم از هر یک از گیاهان تیغه مغز فلوس و پوست هلیله زرد را نرم کوبیده در داخل یک کیلوگرم عسل حل نمایید. همچنین می توانید در فرمول دوم به منظور جلوگیری از تلخی دارو هر صبح ناشتا یک کپسول هلیله زرد را توأم با یک قاشق مرباخوری عسل میل نمایید. شبها وقت خواب ، خوردن ضد نزله سه گانه بادرنجبویه، سنبل الطیب  و گاوزبان با هم یا خوردن اسطوخدوس ، انیسون و غیره

اثرات نزله مغزی بر رحم

1-  نزله های بلغمی مغزی در رحم و ضمائم آن : ایجاد کیست یا ترشحات زیاد آبکی و بلغمی نظیر لکوره می نمایند.

2-    نزله های سوداوی مغزی در رحم و ضمائم آن : ایجاد فیبروم و ترشحات مختصر زنانگی می کنند.

3-    نزله های صفراوی مغزی در رحم و ضمائم آن : ایجاد فیبروم صفراوی و خشکی در بافت رحم از نظر ترشحی می نمایند .

4-    نزله های دموی مغزی در رحم و ضمائم آن : ایجاد میوم و ترشحات قابل توجه ولی کمتر از نوع بلغمی می نمایند.

جهت درمان توده های خیس یا مرطوب رحمی مثل بلغم و دم احتیاج به خشک کننده و قابضات داریم و برعکس برای درمان توده های خشک رحمی مثل فیبروم صفراوی نیاز به ریزش دهنده خواهیم داشت و در حالت دوم ، مصلح مفید موضعی ، روغن های گیاهی بنفشه و گلسرخ و سیاهدانه درترکیب با ریزش دهنده ها می باشد در حالیکه در حالت اول مصلح مناسب موضعی  ، سرکه یا سرکه انگبین در ترکیب با قابضات زنانگی می باشد.

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم


محتوای مرتبط