.


نزله جیست؟

آيا مي‌دانيد كه ؟

از نظر ابن سينا : نزله ماده ايست كه در مغز و ريه توليد شده و خود را به فضاهاي حلق و بيني و چشم و گوش و از آنجا به هر نقطه‌اي از بدن تا دور دست‌ترين نقاط آن مي‌رساند اين نزله گاه مي‌تواند عامل مولد بيماريهاي مختلف باشد.

بيشترين زمان حركت نزله از توليد تا محل اثر، صبحگاهان و در وقت سحر يا در ساير اوقات بيدار شدن از خواب مي‌باشد. شايد يكي از دلايل سحرخيزي به توصيه علماء بزرگان دين ما ، اعتقاد به بيدار شدن افراد در وقت سحر و انجام مناجات و نماز و راز و نياز به درگاه حضرت حق، همين جلوگيري از حركت نزله نابجا به سوي اندامهاي پائين دست بوده باشد.

به طور علمي در مورد قلب ثابت شده است كه مواد نيتروژن دار گشاد كننده عروق و مفيد در تقويت قلب نيز در همين ساعات سحرگاهي همزمان با بيدار شدن از خواب توليد گرديده و موجب تقويت و سلامت هر چه بيشتر قلب مي‌گردد.

در صورتي كه اگر كسي به طور مداوم در اين ساعات صبحگاهي از خواب بيدار نشود سرانجام كار، دچار سكته يا امراض قلبي بيشتري نسبت به سايرين خواهد شد. به نظر مي‌رسد يكي از علل سلامتي و طول عمر بيشتر افراد قديمي ، سحرخيزي آنان بوده است.


لذا از جمله درمانهاي نزله:‌

ممانعت از خواب سحرگاهي، خورانيدن پوره بادام مخلوط شده در عسل در وقت سحر و گرم نگاهداشتن سر در هنگام بروز سرماست.

گرفتن روزه يك يا دو روز در هفته روشي بسيار مؤثر مي‌باشد. ممانعت از خواب با شكم كاملا ً سير. پرهيز از خواب سنگين در بعد از ظهر، استفاده از بخور گياهان سرد و گرم مثل تركيب بنفشه و انیسون روشهاي بسيار مؤثر مي‌‌باشند.

خاطرنشان مي‌شود حركت نزله به سوي اندامهاي بدن مي‌تواند انواع بيماريها را در اندامهاي مختلف ايجاد كند از جمله توليد سينوزيت ، گرفتگي صدا ، ضعف قوه بينايي ، شنوايي ، خرابي معده ،‌ كوليت و نفخ شديد روده و بيماريهاي زنان و هموروئيد پس بايد آن را جدي گرفت.

آيا مي‌‌دانيد كه:‌

در بافت لثه‌اي دور دندان‌ها خصوصاً در يك ميلي متر لثه آزاد دور دندانها آنزيمي يافت مي‌شود كه در هضم و شكسته شدن چربيهاي دريافت شده توسط غذا، بسيار مؤثر است. پس هر گاه بلافاصله بعد از هر غذا با مسواك زدن اين بافت لثه‌اي تحريك شود ، ترشح آنزيم تسريع شده و به پروسه هضم چربي‌ها كمك خواهد شد.

در صورت عدم دسترسي به مسواك ،‌ با نوك انگشت و آب مي‌توان لثه‌ها را ماساژ داد تا ضمن تميز شدن دندانها، ترشح آنزيمها هم تسريع شوند.

اين عمل در ممانعت از برگشت اسيد معده ، « رفلكس معده » و سوزش مري بسيار مؤثر بوده و نهايتاً‌ مانع پوسيدگي دندانها خواهدشد.

مشاهده گرديده است با رعايت ميزان خوراك، مسواك زدن بلافاصله بعد از هر غذا نقش مهمي در كنترل وزن بدن ايفا مي‌‌كند.

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم


محتوای مرتبط