.

 خواب كودكان

يكي از رايجترين مشكلات تربيتي كودكان دير خوابيدن آنهاست. يكي از علل اصلي نخوابيدن كودك در شب، زياده‌روي در خواب روز است. پس والدين بايد براي خواب روز كودك خود برنامه‌ريزي كنند.

براي دير خوابيدن كودكان علل ديگري چون ترس از تاريكي يا ترس از تنهايي نيز مي‌تواند او را در خوابيدن به موقع دچار مشكل كند. كودك مي‌كوشد به بهانه‌‌هاي گوناگون، ديرتر به اتاق خود و بستر رود.

اگر كودكان در شبانه روز به اندازه كافي نخوابند و اين وضعيت مدتي ادامه پيدا كند. در اين صورت سلامتي جسمي و رواني و نيز دقت و تمركز در آنها كمتر است و بي‌قرار بوده و اعصابشان تحريك پذير است.

والدين نبايد براي وضع قوانين خوابيدن فرزندان خسته و نااميد شوند.

**

براي به موقع خوابيدن كودكان بايد تدابيري اتخّاذ شود:‌

1-زمان خواب شب بايد توسط والدين تعيين شود. البته اين زمان بايد انعطاف پذير باشد. به طور مثال زمان آمدن يكي از نزديكان به خانه يا موارد مشابه مي‌توان به كودك اجازه داد تا كمي بيشتر بيدار بماند.

2-والدين بايد طوري عمل كنند تا فرزندان 2 تا 3 ساعت قبل از خوابيدن در شب، غذاي خود را ميل كرده و از استفاده كردن چاي و قهوه و ديگر محركات عصبي توسط فرزند خود جلوگيري كنند.

3-فرزندان را ترغيب كنند تا از پُر خوري كردن و صرف غذاهاي دير هضم اجتناب كنند.

4- مدّت زمان خواب بعد از ظهر آنها را به 60-30 دقيقه تقليل دهند.

5- مكان خواب فرزند بايد مناسب باشد.

6-ترتيب برنامه شبانگاهي مثل دادن خوراكي قبل از مسواك، مسواك زدن، دستشويي رفتن. بوسيدن اعضاي خانواده و گفتن شب به خير به خانواده، همراهي كودك با اتاق خواب، نوازش، قصّه‌خواندن ، بردن اسباب بازي مورد علاقه او به بستر، خواب را براي كودك راحتر مي‌كند.

7- اگر چه هر يك از افراد به لحاظ زمان خواب و بيداري با يكديگر متفاوت هستند امّا حتي الامكان بهتر است فرزندان حدود ساعت 9 تا 10 شب بخوابند. و صبح قبل از طلوع آفتاب برخيزند. كودكان قبل از دبستان به خوابي بيشتر از 8 ساعت در شبانه روز نياز دارند.

8- از طولاني كردن و تكرار برنامه‌ شبانگاهي بپرهيزيد. هرگز از خواسته‌هاي كودك براي تكرار قصه يا شعر و ... پيروي نكنيد، زيرا ممكن است اين مسئله تا ساعت‌ها ادامه يابد.

9- پس از خواندن كتاب يا شعر براي كودك ، چراغ را خاموش كرده و او را در آغوش بگيريد تا او و احتمالاً خود شما به خواب رويد.

منابع :

1- نسيم مهر 1 و 2 حسين دهنوي

2- تربيت كودكان و نوجوانان ( اصول و فنون تربيت و اصلاح رفتار ) احمد عشقي

3- راهنماي كامل تربيت كودك مترجم اكرم قيطاسي

 هديه به پيشگاه مطهر پيغمبر خاتم صلي الله عليه و آله و سلم صلوات


محتوای مرتبط