.

ترس

فرزند انسان از لحظه‌اي كه به دنيا مي‌آيد، در برابر دو محّرك واكنش ترس نشان مي‌دهد:

1- صداي بلند

2- افتادن

در يك سالگي از چهره‌هاي غريبه مي‌ترسد. در دو سالگي ، ترس، بيشتر از صداها است. كودكان سه تا پنج ساله، از موجودات خيالي مي‌ترسند. كودكان در اين سن، جاندار پندارند و موجودات خيالي مانند:‌ هيولا، غول ، ديو و مانند اين‌‌ها را در ذهن خود تصور مي‌كنند و حتي به آنها جان مي‌دهند. در سنين بالاتر، افزون بر ترس‌هاي دوران كودكي، ترس از تاريكي نيز شايع است كه تا 12 و گاهي تا 14 سالگي نيز ادامه مي‌يابد. ترس از تاريكي يكي از رايج‌ترين ترسهاي كودكان است.

براي آنكه بر ترس كودك خود فايق آييد بايد به نكاتي توجه كنيد.

1- احساسات او را تصديق كنيد: به اين صورت كه « مي‌دانم دوست نداري در تاريكي تنها باشي و چون نمي تواني چيزي را در اتاقت ببيني ناراحتي» در اتاق او يا هر جاي تاريك ديگر سايه‌هاي شبح مانند را انتخاب كنيد و با چراغ قوه آن را روشن كنيد تا ببيند كه ترس او بي‌مورد بوده است.

2- بگذاريد چراغ خواب وحتي لامپ معمولي اتاق خواب فرزندتان روشن بماند. مي‌توانيد از ريسه‌هاي چراغهاي رنگين كوچك براي او استفاده كنيد.

3- گاهي با نور شمع غذا بخوريد تا اسرار آميز بودن تاريكي براي او از بين برود.

4- اگر واكنش شديدي در برابر ترس كودك از خود نشان دهيد، شرايط را بدتر مي‌كنيد.

5- نگذاريد فرزند شما فيلمهاي ترسناك يا به شدت خيالي ببيند.

6- كم كم تفاوت بين واقعيت و تخيل را به او بياموزيد.

7- يكي از راههاي بسيار خوب، شيوه بازي است. بازيهايي وجود دارد كه مي‌توان با توجه به سن كودكان در تاريكي انجام داد. بازيهايي مثل گرگم به هوا، ايجاد سايه با انگشتان، پليس بازي در تاريكي و با استفاده از چراغ قوه مي‌تواند كودك را با تاريكي انس داده و به تدريج ترس او را از تاريكي كاهش دهد.

8- استفاده از كتابهاي آموزشي مناسب و صحبت كردن دوستانه با كودك نيز مي‌تواند او را براي فائق آمدن بر هر گونه ترسي كمك كند.

× × ‌×‌ ×‌ ×‌

تفاوت ترس و اضطراب  

اضطراب ، نوعي بي‌قراري دروني است كه از ترس مبهم و نامعين سرچشمه مي‌گيرد. كودك از درون ناآرام است، زيرا از پديده‌هاي مبهم وحشت دارد. كودك از تاريكي يا حيواني مي‌ترسد اما از امتحان اضطراب دارد.

ترس كودكان به طور مطلق ناپسند و زيانبار نيست، زيرا ترس مفيد هم وجود دارد. كودك لازم است در سطح معيني ترس داشته باشد براي مثال خوبست كه تا حدي از غريبه‌ها بترسد يا تا حد معيني از آب استخر و دريا و يا جاده و خيابان بترسد تا خطري براي او ايجاد نشود. و يا مثلاً‌ از خداي بزرگ بترسد تا گناه نكند.

برخي والدين براي مصون ماندن كودكان از خطرها، آنان را بيش از حد مي‌ترسانند كه نتيجه خوبي ندارد. گاهي به شدت ترساندن كودك باعث مي‌شود تا آخر عمر به آب استخر نزديك نشود يا هرگز به غريبه‌ها اعتماد نكند و يا آن قدر از خداي متعال مي‌ترسد كه تصوير نامطلوبي از خدا در ذهن دارد پس بهتر است در هر كار حد اعتدال آن را در پيش بگيريم.

منابع:‌ نسيم مهر 1                                               حسين دهنوي

راهنماي كامل تربيت كودك                                  مترجم : اكرم قيطاسي                   

تعجیل در فرج بقیة الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف صلوات


محتوای مرتبط