.

 

كمرويي

كمرويي، يا خجالتي بودن يكي از مشكلات جدّي كودكان و نوجوانان است و اگر درمان نشود، به نوعي بيماري رواني ( معلوليت اجتماعي ) تبديل خواهد شد.

رفتارهايي كه از نظر ما نمايانگر خجالتي بودن است، به شرايط مختلفي بستگي دارند. بعضي بچّه‌ها نياز به وقت بيشتري براي آشنايي با گروه يا همسال جديد دارند. بعضي ديگر از بچه‌ها ، تمرين كافي براي موقعيتهاي اجتماعي ندارند تا به راحتي وارد عمل شوند. بعضي‌ها در مورد موقعيتهاي جديد محتاط‌ترند و بعضي‌ها هم خجالتي هستند. در بيشتر اين موقعيتها، مي‌توان با تمرين و تشويق بر مشكل غلبه كرد.

علل كمرويي مي‌تواند مواردي از قبيل زير باشد:

1- انتقال از والدين :‌ برخلاف تصور برخي كمرويي ارثي نيست. بلكه در واقع از والدين به كودك منتقل مي‌شود.

2- سختگيري بيش از حد : وقتي در ادب، نظم ، عبادت ، تحصيل و ... بسيار سخت بگيريد، فرزندتان دچار كرويي مي‌شود. زيرا هميشه او را واداشته‌ايد تا كارها را به بهترين شكل انجام دهد و اكنون مي‌ترسد كه اگر او وارد فعاليتي گروهي شود و به كاري دست زند نتواند آن را به بهترين وجه انجام دهد. توقع بيش از حدّ شما از كودك مشكل كمرويي را براي او ايجاد نموده است.

3- القائات نادرست :‌ متأسفانه گاهي در جامعه و به ويژه در مدارس كمرويي با ادب اشتباه مي‌شود و كودك كمرو را به جهت بي‌آزار بودن و سخن نگفتن ، با ادب مي‌خوانند و با اين القاي نادرست، كمرويي را در او تثبيت مي‌كنند. گاهي كمرويي دختران نيز با حيا اشتباه مي‌شود، در حالي كه حيا صفتي پسنديده و كمرويي ناپسند شمرده مي‌شود.

به كمك به كارگيري ترفندهاي مناسب مي‌توان براين مشكل كودك چيره شد:

1- فشارها و سختگيري‌ها را كم كنيد و به فرزندتان آزادي نسبي بدهيد.

2- اشتباه فرزند خود را بپذيريد تا از اشتباه كردن نترسد.

3- در مهماني‌ها و براي امور منزل به او مسؤليت بدهيد.

4- ارتباط او را با همسالان عادي و فعال بيشتر كنيد.

5- زمينه مشاهده برنامه‌هاي نمايشي را برايش فراهم كنيد تا ببيند كه قهرمان نمايش به رغم كمرويي، به كارهاي بزرگ و گروهي دست مي‌زند.

6- همراه با فرزندتان بازي كنيد تا احساس راحتي كند و با كودك ديگر، هم كنشي داشته باشد و كم كم از آنها دور شويد.

7- فرزندتان را وارد فعاليتي جسمي مانند شنا، ژيمناستيك و ... كنيد.

8- براي بازي با بچه‌هاي ديگر او را وادار نكنيد، هل دادن كودك براي ورود به يك جمع ، آن هم قبل از آمادگي لازم، باعث ناراحتي بيشتر او مي‌شود.

9- روشها و صحبتهاي خاص را در مواجهه با ديگران به فرزند خود بياموزيد تا در ملاقات با آنان به كار ببرد. اين رفتارها را به صورت نقش در منزل تمرين كنيد. احساس ناراحتي او را تصديق كنيد و او را به انجام اين تمرين‌ها تشويق نماييد.

10-كودكي كه به صورت ناراحت كننده خجالتي است و از اين موضوع رنج مي‌برد، به ملاقات با يك مشاور متخصص نيازمند است پس از وجود يك مشاور كمك بگيريد.

منابع :  نسيم مهر 1                                          حسين دهنوي

راهنماي كامل تربيت كودك                              مترجم : اكرم قيطاسي

هديه به پيشگاه مطهر بقية الله الاعظم عجل الله تعالي فرجه الشريف صلوات


محتوای مرتبط