.

 

زورگويي

اگر كودك با روشهاي خشونت آميز با ديگران برخورد مي‌كند و يا به زور حرف خود را پيش مي‌برد، شايد بهتر باشد به او كمك شود تا ياد بگيرد كه برخورد متقابل مثبتي نسبت به بچه‌هاي ديگر داشته باشد. براي از بين بردن اين خوي كودك راه‌حلهايي وجود دارد:

1- اولين مرحله آن است كه كودك را نبايد متهم كرد و به او برچسب « زورگو » زد. در مورد موضوعات خاصي كه نشانه زورگويي است، با او صحبت كنيد. با پرسش سؤالات متفاوت مي‌توان به دلايل رفتار او پي‌ برد. راههاي مختلف برخورد مناسب با ديگران را براي او تعريف كنيد و روشهاي جديد كنترل برخورد با كودكان ديگر را به او بياموزيد. با هم نقش بازي كنيد تا فرزند شما روشهاي جديد واكنش و پاسخ به رفتار ديگر كودكان را تمرين كند.

2- در صورت امكان ، ترتيبي دهيد كه فرزندتان مدتي را با كودكي بزرگتر و مسئول بگذراند.

3- اگر مي خواهيد با كودك به دليل رفتاري خاص، برخورد كنيد، با دقت به مجازات او فكر كنيد. فرياد كشيدن، كتك زدن يا تنبيه خشن، تنها او را ترغيب مي‌كند تا به رفتار خشونت آميز خود ادامه دهد. از مجازاتهايي سازنده استفاده كنيد به طور مثال: انجام كارهاي خانه يا نوشتن يادداشت معذرت‌ خواهي براي كودكي كه مورد اذيت او قرار گرفته است.

4- فرزندتان را از معاشرت با دوستاني كه رفتاري خشونت آميز دارند برحذر داريد.

5- كودك را در يكي از كلاسهاي ورزش رزمي مناسب او ثبت نام كنيد، اين كار باعث مي‌شود علاوه بر آنكه انرژي خود را تخليه مي‌كند، از ادب و احترام مربي خود بياموزد تا در عين قدرتمندي به ديگران احترام بگذارد. قبل از ثبت نام او در كلاس، با مربي او صحبت كنيد و هدف خود را از ثبت‌نام او در كلاس بيان كنيد.

* * * * *

قرباني زورگويي شدن

گاهي والدين براي آموزش زورگويي نكردن، فرزند را قرباني زورگويي ديگران مي‌كنند. به همين دليل بايد به كودكان آموزشهاي لازم داده شود.

1- به فرزندان راه برخورد با فرد زورگو را از طريق اعتماد به نفس و شهامت بياموزند. اين موقعيت را در خانه با او نقش بازي كنيد.

2- در صورتي كه زورگويي در مهد كودك يا مدرسه اتفاق مي‌افتد ، به فرزندتان بگوييد اگر نمي‌تواند خودش به تنهايي در برابر شخص زورگو از خود دفاع كند، بهتر است از معلم يا معاون مدرسه كمك بخواهد. با او تمرين كنيد كه هنگام مراجعه به فردي بزرگسال ، چه بگويد تا به نظر نرسد كه شِكوِه يا خبرچيني مي‌كند.

3- به فرزندتان بياموزيد اگر شخصي به صورت لفظي به او زورگويي كرد، بدون اينكه حرفي بزند از شخص زورگو دور شود. بي‌توجهي به زورگو شايد باعث شود تا ديگر اين كار را تكرار نكند.

4- مهارتهاي اجتماعي بهتري را به كودك خود بياموزيد تا دوستان زيادي پيدا كند. فرزندتان را تشويق كنيد تا دوستانش را به خانه دعوت كند و يا با دوستان او به تفريح برويد.

 

منبع :   راهنماي كامل تربيت كودك                                      مترجم :‌ اكرم قيطاسي

هديه به پيشگاه مطهر پيغمبر خاتم صلي الله عليه و آله و سلم صلوات


محتوای مرتبط