.

 

تسخير كشتي بدن (برگرفته از سخنراني‌ سركار خانم زهره بروجردي)

در مجالس اهلبیت کاملترین وزین ترین و سریعترین آموزشهارا به ما می‌دهند و یکی از آموزشها پرده برداری از واقعیت قدرتی خود ماست که تا زمانیکه انسان دراین آموزشگاه قرارنگیرد به قدرت خودش واقف نمی‌شود .

ما در مورد وضعیت خودمان در قرآن می‌خوانیم « وَ هُوَ الَّذي جَعَلَكُمْ خَلائِفَ‏ فی الْأَرْضِ» خدا شما را خلیفه خودش قرار داده ، اما نمی‌دانیم پشت پرده این خلافت چیست؟ و باورمان نیست که محدوده خلافت ما چقدر وسیع است .

و ما تا در این عالمیم به هویت خلیفه گری خودمان واقف نیستیم . و از امام حسین (ع) به عنوان کشتی نجات استدعا می‌کنیم واسطه فیض شوند تا به هویت پنهانی خود پی ببریم .

1- در قرآن سوره ابراهیم آیه 32و33 می‌فرماید: «.... وَ سَخَّرَ لَكُمُ الْفُلْكَ لِتَجْرِيَ فِي الْبَحْرِ بِأَمْرِهِ وَ سَخَّرَ لَكُمُ الْأَنْهارَ (32)»

در این آیه به « ما می‌توانیم ها» اشاره شده است . خدا کشتی در اختیار شما قرار داده تا به امرش در دریا حرکت کنید .

الف) باطن آیه :کل عالم ماده ، دریا است و جسم ما  ، کشتی است که خدا این کشتی جسم را  مسخر ما کرده تا او را به هر جا که می‌خواهیم در دریای عالم ماده حرکت دهیم .

ما کشتی بدن را در عرصه بندگی قرار می‌دهیم و خدا همیشه چنین تسخیری را انجام می‌دهد پس اگر از بعضی کارهای مثبت صرفنظر می‌کنید به دلیل این است که نمی‌خواهید نه اینکه نمی‌توانید . خداوند توانستن و تسخیر را همیشه برای شما قرار داده است .

خدا کشتی تن ما را به نفع خودمان تسخیر کرده است و ما باید این کشتی تن را در امورات مختلف بکار اندازیم. اگر بخواهیم در عرصه عبادت و اگر نخواهیم متوقف می‌کنیم و در عرصه جهالت و غفلت بکار می‌اندازیم و حرکت کشتی را متوقف می‌کنیم .

کشتی باید راه برود حرکت کند ، کارآیی داشته باشد . زیبایی کشتی به کارآیی آن است پس اگر صبح تا شب هم دوندگی کنیم عمل صالح انجام دهیم ... کار مهمی انجام نداده‌ایم که خدا چنین توانایی و قدرتی را در وجود ما قرار داده است . و اگر کار نکنیم و متوقف شویم ، جای تعجب دارد، کشتی باید حرکت داشته باشد .

اصولا سیستم زندگی عوض شده از انسان پرکار تعجب می‌کنیم و انسان بیکار و اهل کسالت را عادی می‌دانیم در حالیکه قضیه برعکس است .

البته تسخیر کشتی کار خدا است و کار من و شما نبوده است (بِاَمره) فرمان از مولی وعالم بالاست.

دیدگاه بعدی : این کشتی فکر است که در دریای توحید و در دریای حقیقت و معرفت وارد می‌شود . مثلا امروز که این آیه قرآن را خواندید یک معرفت جدید را کسب کردید . این معرفت و فهم جدید را خدا در اختیار شما قرار داده و مسخر شما کرده است . فردا همان آیه را می‌خوانید و فهم جدیدی پیدا می‌کنید . پس باید هر روز غواصی کنید و نیروهایی را در بطن و كنه عالم وجود بفرستید و حقایقی را درآنجا کشف کنید .

پیامبر(ص) فرمود : یک ساعت فکر صحیح 70 سال عبادت محسوب می‌شود .

چرافکر آنقدر کارآیی دارد ؟ چون من در این دنیا ماموریت دارم که فکر صحیح داشته باشم. خدا هم که کریم است و یک ساعت مرا 70 سال محاسبه می کند زیرا یک ساعت در خدمت مولی بودن و زیر نظر او غواصی کردن بیش از70 سال می‌ارزد .

بِاَمره یعنی تسخیر بدن و فکر به حول و قوه و امر اوست و امر او زمان بردار نیست (إِذا أَرادَ شَيْئاً أَنْ يَقُولَ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ) .

«اتاکم من کل ما سئلتموه» آنچه را که از او می‌خواستید، به شما داده است .

پس اگر چیزهایی را ندارم چون نخواستم . هیچوقت خواست جدی کمالات ،معارف، جزو اصحاب امام زمان شدن ،رشد ... را نداشتم .

* * * * *

 «... وَ تَرَى الْفُلْكَ مَواخِرَ فيهِ وَ لِتَبْتَغُوا مِنْ فَضْلِهِ وَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ » سوره مباركه نحل آيه 14

کشتی را که می‌بینید آب را می‌شکافد و جلو می‌رود و خط سیر کشتی روی آب می‌ماند این کشتی بدن شما دائما در عالم ماده حرکت می‌کند حرکتهایی که جایش می‌ماند (مثلا کار مثبت شما در نسل آینده اثر می‌گذارد )

وباقی ماندنِ اثرِ حرکت، کار خداست و خدا جسم ما را تسخیر کرده و اگر ما طبق نظر او عمل ‌کنیم، ما را باقی نگه و اثرگذار نگه می‌دارد .

خدا یک زیاده‌هایی دارد که باید جان خود را برای کسب این زیاده‌ها (من فضله) به کار بیاندازید مثلا برای من امکان دارد که به زیارت امام رضا بروم ولی بگویم چه فرقی می‌کند از همین جا زیارت نامه را می‌خوانم.اگر بخواهید کشتی بدن راه بیافتد باید از جان و مال مایه بگذارید تا زیاده‌های خدا را و عنایت امام رضا عليه السلام را کسب کنید.

پس اگر می‌خواهید شاکر باشید باید کشتی و بدن خود را متوقف نکنید یعنی با بکار انداختن نعمات الهی، خود بخود معرفت نعمات دیگر نصیب شما می‌شود .(اشاره به معنی شکر)

پیام آیه : کشتی جسم خود را بکار اندازید، کشتی فکر خود را بکار اندازید تا زیاده‌های معرفتی بیشتری کسب کنید و بواسطه این زیاده‌ها شاکر هم بشوید .

تلخيص: فرزانه نوربخش

تعجيل در فرج بقية‌ الله الاعظم عجل الله تعالي فرجه الشريف صلوات