.

 

 

  بــررســي انــــواع خـــانـــــواده 3 (ج)
 

چگونه خانواده بالنده باشيد؟

7- محبت واقتدار داشته باشيد دو چيز در خانواده بايد زياد باشد يكي محبت و ديگري اقتدار .

اقتدار به معناي اخمو بودن يا تنبيبه كردن اعضاي خانواده نيست و يا حتي سختگيري‌هاي بي‌جا .

هر كس مي‌تواند با مهرباني و آرامي اما در عين حال قاطعانه افراد خانواده را از انجام رفتار ناپسند باز دارد.

براي اين كار سن و قدرت افراد خانواده را درنظر بگيريد و با زباني ساده دليل سختگيري و يا عدم انجام رفتار او را بيان كنيد چنين رفتاري حتماً تاثيري به مراتب بيشتر از رفتار خشونت آميز دارد .

8- نقاط مثبت يكديگر را با تاكيد يادآوري كنيد، ديد و تفكر مثبت موجب مي‌شود تا تواناييهاي اعضاي خانواده ديده شود يادآوري فضائل و كردارهاي مثبت افراد خانواده باعث مي‌شود تا نقاط ضعف كمبود و خطاهاي آنها پوشيده شود .

با انجام اين كار درهر موقعيتي به اعضاي خانواده اين پيام را منتقل مي‌كنيم كه :

تو مي‌تواني، تو قادري كه اين كار را انجام دهي و ... و اعتماد به نفس در افراد خانواده باعث مي‌شود تا نقاط ضعف كمبود و خطاهاي آنها پوشيده شود .

اعضاي خانواده بالنده براي رويايي با مشكلات با هم متحد مي‌شوند . در نتيجه از شرايط بهتر و توانايي بيشتري براي حل مشكلات برخوردار هستند .

9- راهنماي فرزندانتان باشيد نه ارباب و خدمتگزار . والدين موفق براي رشدو بالندگي فرزندان در كنار آنها هستند امر ونهي بيهوده ندارند و خدمتگزار بي‌چون و چراي آنها هم نيستند .

10- انتظارات به جا و مناسب داشته باشيد. خانواده متعادل از تواناييهاي يكديگر شناخت كافي دارند و انتظاراتي مطابق با توان افراد خانواده از آنها دارند از چشم و هم چشمي و حسادت به دور هستند و با توقعات نابجا به روابط خود ضربه نمي‌زنند .

11- احساسات و عواطف همديگر را درك كنيد .بيان احساسات منفي منطقي به صورت بسيار محترمانه باعث تخليه رواني و عاطفي فرد مي‌شود پس از شنيدن آنها هراسي نداشته باشيد .

12-درتصميم گيريها مشورت كنيد والدين موفق با اعضاي خانواده مشورت مي‌كنند. اين كار علاوه بر آنكه تصميم مفيدتر و عاقلانه‌تري را به همراه خواهد داشت باعث مي‌شود قدرت تصميم گيري فرزندان بالا رود تا در آينده بتوانند تصميمات مهمتري بگيرند .

13-سعي كنيد يكديگر را بشناسيد اگر از نيازها ، احساسات ، استعدادها ، نقاط ضعف و قوت يكديگر آگاهي داشته باشيد مي‌توانيد روشهاي بهتري را براي زندگي به كار بگيريد.

14-گوش شنوا داشته باشيد اگر بيش ازآنكه حرف بزنيد شنونده خوبي باشيد افراد خانواده درمي‌يابندكه شما آمادگي راهنمايي و ارائه راه حلي براي مشكل آنها را داريد و آنها به قدري براي شما ارزشمند هستند كه مورد توجه و حمايت شما قرار گيرند.

                                                                                                                             ادامه دارد ...

  

منبع:برگرفته از كتاب مادر و پدري باشيد كه آرزويش را داريد- نوشته عباس فرهادي ثابت

 م.ك
 
هديه به پيشگاه مطهر بقية الله الاعظم عجل الله تعالي فرجه الشريف صلوات


محتوای مرتبط