.

 

 

  بــررســي انــــواع خـــانـــــواده 3 (ب)
 

چگونه خانواده بالنده باشيد؟

مسائلي كه باعث مي‌شود خانواده‌اي به شيوه سلطه جو مجاز يا بالنده عمل كنند اكتسابي هستند.

يعني افراد از پدر و مادر خود و يا اطرافيان ياد گرفته‌اند بنابراين مي‌توان خانواده‌اي بالنده بود زيرا مسائل آموخته شده را مي‌توان تغيير داد يا از بين برد و مسائل جديدي به جاي آنها آموخت.

با توكل بر خدا توسل به معصومين، اميد، صبر و پشتكار همه چيز مي‌تواند تغييركند براي تغييرات موثر نكاتي راهگشا ادامه مي‌شود :

1- در زندگي تفاهم داشته باشيد تفاهم به معني درك و فهم نقطه نظرات طرف مقابل است . يعني بايد تلاش كنيد كه مسائل زندگي را از ديد طرف مقابل نگاه كنيد .

از احساسات تمايلات و گرايشهاي او آگاه شويد تا بهتر بتوانيد او را درك كنيد و قضاوت عادلانه تري داشته باشيد .

2- در تربيت كودك هماهنگ عمل كنيد در خانواده بالنده والدين ضمن احترام متقابل نسبت به يكديگر با وجودي كه درمواردي خط مشي مستقل دارند درتربيت فرزندان روش مشترك و هماهنگي را در پيش مي‌گيرند . رفتار يا گفتار نادرست و غير منطقي پيش فرزندان مطرح نمي‌شود بلكه در خلوت والدين مطرح مي‌شود.

وقتي والدين رابطه صميمي داشته باشند فرصت سوء استفاده از فرزندان گرفته مي‌شود .

3- منطقي رفتار كنيد والدين بالنده از طريق رفتار منطقي فرزندان را تحت تاثير قرار مي‌دهند و خود نيز تحت تأثير رفتار منطقي آنها قرار مي‌گيرند حتي اگر فرزند آنها خردسال باشد.

4- عشق و محبت خود را به همديگر ابراز كنيد در خانواده‌ي بالنده همسران نسبت به هم و والدين نسبت به فرزندان عشق و محبت مي‌پرورند و در كلام و عمل نشان مي‌دهند زيرا معتقدند با اين كار علاوه بر اين كه به طرف مقابل نشان مي‌دهند كه فرد با ارزشي است باعث مي‌شود تا صميميت بين آنها زياد شود به ياد داشته باشيم كه عشق و محبت قلبي تا وقتي ابراز نشود كسي از وجود آن آگاه نخواهد شد و اگر در عمل نشان داده نشود در حد شعار باقي خواهد ماند .

رسول اكرم (ص) مي‌فرمايند : كسي كه به همسرش بگويد تو را دوست دارم اين جمله هرگز از دل او خارج نخواهد شد و يا در جاي ديگر مي‌فرمايد: هركس كه در روز فرزندش را نبوسد حق او را به جا نياورده است .

5- الگويي تمام عيار باشيد والدين بالنده از هر نظر الگويي مناسب براي فرزندان و يكديگر هستند زيرا كودك يادگيري را با مشاهده و تقليد از ديگران شروع مي‌كند اولين و مهمترين منبع تقليد براي كودك والدينش مي‌باشند رسول گرامي اسلام(ص) مي‌فرمايند: فرزندان ما آن چيزي مي‌شوند كه ما هستيم نه آنچه مي‌گوييم.

                                                                                                                             ادامه دارد ...

  

منبع:برگرفته از كتاب مادر و پدري باشيد كه آرزويش را داريد- نوشته عباس فرهادي ثابت

 م.ك
 
هديه به پيشگاه مطهر بقية الله الاعظم عجل الله تعالي فرجه الشريف صلوات


محتوای مرتبط