.

 

 نكته‌ها و راه‌حلهايي درباره دوران سيادت
 

1- ناخن جويدن

ناخن جويدن اغلب براي از بين بردن اضطراب و كسب آرامش است. وقتي اين كار به صورت عادت درآمد، ترك آن بسيار مشكل مي‌شود، غُر زدن يا سرزنش كردن فرزند، مانع از جويدن ناخن‌هايش نمي‌شود و در واقع آن را بدتر نيز خواهد كرد.

كسي كه ناخن مي‌جود، دچار فشارهاي روحي است كه بايد منشأ اين فشارها را يافت و از بين برد.

****

 

  سرچشمه فشارهاي روحي عوامل زير مي‌باشد:

1- درگيري پدر و مادر : اختلاف والدين، يكي از مهم‌ترين عوامل فشار روحي كودكان است. برخي گمان مي‌كنند مقصود از اختلاف والدين، درگيري فيزيكي است، در حالي كه هر گونه مجادله لفظي نيز از ديد كودك اختلاف است و در موارد بسياري ، با التماسِ همراه با دلهره، از پدر و مادر مي‌خواهد كه دعوا نكنند.

2- حسادت به برادر يا خواهر كوچك‌تر : يكي از مهمترين عوامل فشار روي كودكان، تولد برادر يا خواهر است كه به جهت عدم آمادگي او قبل از تولد نوزاد و رفتارهاي نسنجيده والدين و نزديكان ، دچار فشار روحي شديد مي‌شود.

3- نگراني از عدم مشاركت : وقتي كودك همسالان را در حال بازي يا فعاليتهاي گروهي مي‌بيند و به جهت كمرويي يا عدم آشنايي با آنها ، در آن فعاليت‌ها مشاركت نمي‌كند ناخن مي‌جود.

4- ترس از سرزنش و تنبيه : تهديد دائم به تنبيه و سرزنش كودك، آرامش روحي او را مي‌گيرد.

5- فيلم‌هاي ترسناك : كودك بايد از ديدن فيلم‌هاي ترسناك و عاطفي منع شود.

****

راه حلها:‌

1- با فرزندتان صحبت كنيد و توجه او را به اين عادت جلب كنيد و دلايل لزوم توقف اين كار را توضيح دهيد. از او بپرسيد كه در اين باره چه احساسي دارد. در مورد يك نشانه آرام و ظريف ، با هم توافق كنيد [‌ مثل يك كلمه رمز ]‌

2- دقت كنيد در چه زمانهايي اين كار را بيشتر انجام مي‌دهد، در آن زمانها چيزي به او بدهيد تا دستهايش مشغول به آنها باشند مثل گردن بند مهره‌دار، تسبيح ، عروسك ، يا يك تكه سنگ صاف.

3- با گفت و گويي ملايم در مورد جويدن ناخن ، همكاري او را جلب كنيد . از يك تلنگر ناخود آگاه براي كمك به او استفاده كنيد. به او بگوييد دستش را به طرف دهانش ببرد و سپس به سرعت دستهايش را پشت سر قفل كند و بگويد نه. اين كار را ده بار تكرار كند. اين كار براي او عادت مي‌شود تا از اين كار دوري كند.

4- براي ترك اين كار جايزه در نظر بگيريد. مثلاً هر صبح به او چند اسكناس بدهيد و بگوئيد با هر بار ناخن جويدن يكي از آنها را از تو مي‌گيرم.

****

 

چند توصيه :

1- او را از سيماي زشت اين رفتار با قرار گرفتن جلو آينه آگاه كنيد.

2- زمينه فعاليت‌هاي دستي او را فراهم كنيد.

3- از پيچاندن انگشتان با پارچه و امثال آن و زدن فلفل به انگشتان كودك بپرهيزيد.

4- دست خود را با دستهاي او و انگشتان خرابش مقايسه كنيد تا متوجه خرابي انگشتان خود شود.

5- لبه خشن ناخن‌ها را هموار كنيد. اين لبه‌ها خشن ، و سوسه انگيزند.

6- در صورت تخفيف اين رفتار، او را تحسين و تشويق كنيد.

 

منابع : راهنماي كامل تربيت كودك                       ترجمه اكرم قيطاسي

                 نسيم مهر (1)                                         حسين دهنوي

م. كشتكاران


محتوای مرتبط